SİNOP, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILACAK

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, 17-18 Mart’ta Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı ve 21-24 Nisan 2017 tarihleri arasında 8. Uluslararası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansına ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Toplantıya Sinop, Zonguldak, Bartın, Çankırı, Bolu, Trabzon ve Bursa Valileri de katılacak.
Doğal – Kültürel Mirasın korunması sürecinde bölgesel işbirliklerinin önemi ve Korumacılıkta Uluslararası Yaklaşımlar üzerine durulacak Tarihi kentler Birliği Bölge Toplantısı 17 – 18 Mart 2016 tarihleri arasında Safranbolu’da yapılacak.
Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük Valiliği ile birlikte ortaklaşa yapacakları TKB toplantısının 17-18 Martta Safranbolu’da düzenleneceğini söyledi.
Tarihi Kentler Birliğinin 2000 yılında Safranbolu’nun da kurucu üyeleri arasında olduğu Bursa’daki toplantısı ile kurulduğunu hatırlatan Başkan Aksoy, “ Birliğin üye sayısı şu anda 450’yi aştı. Biz Tarihi Kentler Birliği Karadeniz Bölge Toplantısını Safranbolu’da yaparak Safranbolu tecrübesini diğer Tarihi Kentler Birliği üyelerimize de aktarmak istiyoruz. ÇEKÜL Vakfı Başkanımız ve Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Metin Sözen beyefendi başta olmak üzere Tarihi Kentler Birliği Meclisi Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile 47 Karadeniz bölgesi belediye başkanı , 34 ÇEKÜL Uzmanı ve 24 tane de mühendis, mimar, meclis üyesi ve danışman toplantımıza katılacaklar” dedi. Toplantıya ayrıca Zonguldak, Bartın, Çankırı, Bolu, Sinop, Trabzon ve Bursa Valilerinin de katılacaklarını kaydeden Başkan Aksoy, “Toplantımızın ana konusu Doğal – Kültürel Mirasın Korunması Sürecinde Bölgesel İşbirlikleri. Belediyemiz tarafından yapılacak sunumlarda da Korumacılığın uluslararası boyutunu ele alacağız. Yani korumacılık faaliyetlerimizi uluslar arası alana nasıl taşıyabiliriz, Safranbolu UNESCO Dünya Miras Listesindeki , Dünya Miras Alanları Organizasyonlarındaki , Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantılarına katılımlarında elde etmiş olduğu tecrübeleri Tarihi Kentler Birliği Üyesi diğer Belediyelere aktaracak. Bununla birlikte Dünya Mirası Listesine girmek üzere başvurular var bu başvurulara da rehberlik yapacağız. Yine Avrupa Özel Ödülleri olan Avrupa Şeref Bayrağı, Avrupa Şeref Diploması ve en son aldığımız Avrupa Şeref Plaketini üç yıl üst üste başvuru yapıp nasıl aldığımızı anlatacağız. Yine Dünyanın En İyi Korunan 20 kentinden biri olma vasfımızı gerek turizmi tarihi çevreyi koruma hususunda finans kaynağı yaparak turizmin desteğini nasıl aldığımızı diğer şehirlere izah edeceğiz. Ben bu anlamda gerçekleştireceğimiz bu önemli toplantının çok büyük faydaları olacağını düşünüyor şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye kaydetti.
Başkan Aksoy, ayrıca Safranbolu’da 21-24 Nisan 2017 tarihleri arasında 8. Uluslararası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansına da ev sahipliği yapacaklarını da açıklayarak, “20’ye yakın ülkeden 200’e yakın katılımcının beklendiği toplantının ana konusu ‘Miras, Çocuk ve Turizm’ olarak belirlenmiştir. Özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanacağı tarihlere tekabul etmesi de bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yurtdışından çeşitli şehirlerden 30’a yakın çocuk da konferansa ve 23 Nisan etkinliklerine iştirak edecekler, yöresel kıyafetleriyle çeşitli yöresel dans gösterileri düzenleyecekler, Safranbolu’da adeta bir kültür kaynaşması yaşanacaktır” dedi.

safranbolu_iki_onemli_toplantiya_ev_sahipligi_yapacak_h19349_eb81c

Başa dön tuşu