SİNOP VALİSİ HASAN İPEK 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI.

Sinop Valisi Hasan İpek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Son dönemde Ülkemizde meydana gelen pek çok olumlu gelişmenin bir yansıması olarak, kadın hak ve özgürlükleri alanında da önemli mesafe kat edilmiştir.
Ülkemiz, kız çocuklarımızdan her yaştaki kadınlarımıza kadar ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet yoluyla da ortaya çıkan hak ihlalleri karşısında bütün bir toplum olarak mücadele edecek seviyeye ulaştı. Artık kadınlarımız, hayatın her alanında, haksızlıklar karşısında yalnız değiller. Devletin bütün kurumları, sivil toplum kuruluşları, basın ve yayın organları her zaman kadınlarımızın yanındadır.
Sinop Valiliği olarak; kadınlarımızın, toplumsal, kültürel ve ekonomik hayata daha etkin bir şekilde katılabilmesi için yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüyoruz. Şiddete maruz kalan ya da bu riski taşıyan ve desteğe ihtiyacı olan kadınlarımıza her türlü desteği veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, ana ve kız çocuklarının daha eğitimli hâle getirilmesi gayesiyle 06.06.2008 tarihinde başlatılan ‘’Ana-Kız Okuldayız, Okuma Yazma Kampanyası’’ ile sosyo-ekonomik yönden yoksulluk içinde bulunan, eğitim imkânlarından yararlanamamış, zorunlu öğretim çağını geçirmiş genç kız ve kadınlarımızın yüksek katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde açılan kurslarda 13214 kadın ve kızımıza okuma yazma öğretilmiştir.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz bünyesinde kadınlarımıza yönelik Kadın Konuk Evinde 67 kadınımız barınmaktadır. Kadınlarımızın karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak hukuki ve psikolojik destek alabilecekleri uzmanlarımız Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğümüz bünyesinde görev yapmaktadır.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz ile, 2016 yılında Toplum Yararına Programlar kapsamında 411 kadınımız okullarda 4-8 ay boyunca iş sahibi oldu. İş başı eğitim projesi kapsamında 405 kadınımız 6 ay boyunca eğitim gördü. Mesleki edirme kurslarında 568 kadınımız meslek öğrendi. Girişimcilik programında 134 kadınımıza girişimcilik sertifikası verildi ve iş kurmaları sağlandı. Kurum aracılığıyla 823 kadınımız özel sektör iş yerlerinde işbaşı yaptı. Toplamda 2341 Kadınımız İŞKUR imkanlarından direkt olarak yararlandı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız ile, 2016 yılında şartlı eğitim yardımları kapsamında 324 kadınımıza 103.915,20 TL, şartlı sağlık yardımları kapsamında 108 kadınımıza 31.990,00 TL, eşi vefat etmiş 217 kadınımıza 550.250,00 TL yardım yapılmıştır.
Atatürk bir sözünde: “Şuna kâni olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” demiştir. Kadının ihmal edildiği bir toplumun, varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri konusunda bir birey olarak kişiliğini kazanması ve toplum içinde hak ettiği yeri alması gerekmektedir. Yüklendiği sorumluluklar açısından baktığımızda kadınların ev ve iş yükünün yanı sıra annelik gibi ulvi bir sorumluluğunun da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler.
Kadınların huzurla, sosyal yaşama daha fazla katıldığı bir Sinop dileğiyle, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Başa dön tuşu