SİNOP VALİSİ HASAN İPEK’İN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Artık ülkemiz; hem yetişen sağlık elemanlarının nitelikleri, hem de sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi bakımından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır.
Yatağa bağlı hastalarımız için sunulan evde bakım hizmetleri, hastanelerimizde merkezi randevu sistemine geçilmesi, aile hekimliği uygulamasının başlaması gibi hizmetlerle hastalarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması sağlanmıştır. Yatak kapasitesi artırılan modern hastaneler, 112 Acil Sağlık istasyonları, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, yeni doğan üniteleri ile helikopter ve uçak ambulans gibi hizmetlerle yapısal anlamda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.
İlimizde bu gelişmeden geri kalmamış, her geçen sene sağlık hizmetleri çıtasını yukarıya taşımıştır. İlimizde 2002 yılında 1140 olan sağlık personeli sayısı 2014 yılında 1902’ye yükseltilerek yaklaşık 1,7 kat arttırılmıştır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde 2017 yılı itibariyle 61 Aile Hekimi ile hizmet verilmektedir. Evde sağlık hizmetlerinde, bugüne kadar 3788 vatandaşımıza hizmet verilmiştir. Şuan bu hizmetten aktif olarak 900 vatandaşımız yararlanmaktadır.
Sinop’un en ücra noktasına zamanında ve nitelikli sağlık hizmeti götürebilmek için, 16 adet 112 Acil Kurtarma İstasyonunda 35 ambulans görev yapmaktadır. Ayrıca ilimizde 13 UMKE gönüllüsü bulunmaktadır. İlimiz 2010 tarihinden beri helikopter ambulans hizmeti almaktadır.
2003 yılından itibaren sağlık alanında 76 adet ( sağlık ocağı, verem savaş dispanseri, devlet hastanesi, sağlık evi, lojman, aile sağlığı merkezi ve lojman) yatırım ilimize kazandırılmış olup 5 adet yatırımımızda 2018 yılına kadar tamamlanacaktır.
Tabi insanımıza sunulan bu hizmetlerde şüphesiz en büyük pay; şartlar ne olursa olsun, büyük emek ve özveri ile çalışan hekimlerimiz ve sağlık personelimizindir. Kar-kış demeden özellikle ulaşımı güç olan yerlerde bulunan hastalarımıza ulaşmak için canla başla çalışan sağlık personelimizin hoşgörülü tutumları ve mesleklerine duydukları bağlılık, yerine getirdikleri bu görevin kutsallığını daha da artırmaktadır. Bu nedenle, hekimlerimizin ve sağlık alanında hizmet veren tüm personelimizin, daha iyi çalışma ortamlarına kavuşmaları, daha iyi sosyal imkânlara sahip olmaları için devletimizce yürütülen çalışmalar aralıksız devam etmektedir.
İnsanlığa nitelikli yaşam sunmayı ilke edinen, bizlerin daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat sürmesi için en güç koşullarda bile sağlık hizmetlerinin her alanında fedakârca çalışan tüm sağlık personelinin 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.sinop valisi
Başa dön tuşu