SİNOP’TA 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.

Sinop’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında yürüyüş ve çeşitli etkinlikler yapıldı.Polis tarafından İskele Meydanı girişinde oluşturulan arama noktasında, etkinliğe katılanların üst araması yapıldı. İskele Meydanı’nda toplanan işçiler, daha önce hayatını kaybeden emekçiler için saygı duruşunda bulundu.
Gerçekleştirilen mitingde konuşan Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) Karabük Şube Başkanı İlhami Yılmaz, işçi ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı. Yılmaz yaptığı konuşmada, “Bugün 1 Mayıs. 131 yıl önce, 1 Mayıs 1886 günü, 8 saatlik iş günü hakkı için sürdürülen mücadelenin başlangıcı olan bu tarihi günde yine alanlardayız. 1 Mayıs işçi sınıfının mücadele ederek elde ettiği kazanımlarıyla, kararlılığıyla, dayanışmasıyla anlamlı kıldığı bir gündür. Biz işçiler din, ırk, siyası düşünce ayrımı olmaksızın, emek gücüyle yaşam mücadelesi verenler olarak, ortak taleplerimizi yüksek sesle dile getirmek için bugün burada bir araya geldik. Bugün burada olduğu gibi ülkemizin diğer şehirlerinde, dünyanın bir çok yerinde, bizlerle aynı kadere sahip arkadaşlarımız, işçiler, emek dostları, hak ve özgürlük talepleriyle alanlardalar. Bizim kaderimiz ortak. Biz, insanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Taşeronda, güvencesiz, kuralsız çalışmak, ucuz iş gücü olmak, iş kazalarında can vermek istemiyoruz” dedi.Yapılan konuşmanın ardından meydanda toplanan kalabalık çalan müzik ve söylenen şarkılar eşliğinde halay çekip eğlendi.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Samsun, Amasya, Çorum, Sinop ve Tokat’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.Samsun’da İstasyon Mahallesi’ndeki Ray Blokları önünde toplanan sivil toplum kuruluşları ve sendikaların üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.Güvenlik güçlerinin korteji eşliğinde gerçekleşen yürüşün ardından göstericiler alana polislerce arandıktan sonra alındı.Kutlamaya katılanlar halaylar çekip, şarkılar söyledi.Amasya’da, Künç Köprüsü’nün başında toplanan sendika ve siyasi partilerin üyeleri, ellerindeki dövizlerle sloganlar atarak, Pirinççi Caddesi’nden Yavuz Selim Meydanı’na yürüdü.Polis tarafından oluşturulan arama noktasından geçerek meydana giren grup, Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi.Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İl Temsilcisi Satılmış Ayan’ın yaptığı konuşmanın ardından alanı dolduran katılımcılar, davul zurna eşliğinde halay çekti.
Çorum’da, KESK ve DİSK tarafından hazırlanan kutlama programı çerçevesinde Pir Baba Parkı’nda toplanan grup, ellerinde döviz ve pankartlarla sloganlar atarak Gazi Caddesi’nden Hürriyet Meydanı’na yürüdü.Gruptakiler, belediye önündeki kontrol noktalarında üst aramasından geçirildikten sonra alana girdi. İl Emniyet Müdürlüğünce yürüyüş güzergahında ve meydanda güvenlik önlemleri alındı.Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Nevzat Veldet’in konuşmasının ardından halay çeken grup daha sonra dağıldı.

Sinop’ta, Eski Otogar mevkisinde toplanan grup, ellerinde pankartlarla sloganlar atarak İskele Meydanı’na yürüdü.Burada, grup adına basın açıklamasını Tertip Komitesi Başkanı Erkan Kabal okudu.Etkinliğe, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, bazı ilçe belediye başkanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. sinop-ta-coskulu-1-mayis-kutlamasi-983224

sinopta_1_mayis_kutlamalari_h5240

sinop-ta-1-mayis-kutlamalari

İLHAMİ

Başa dön tuşu