SİNOP’TA İKAMET EDEN YABANCI SAYISI ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sinop’ta yaşayan yabancı uyruklu vatandaş sayısını açıkladı. TÜİK verilerine göre Sinop’ta 38 farklı ülkeden bin 970 yabancı uyruklu vatandaşın yaşadığı açıklanırken bu sayının geçen yıla göre yüzde 33,2 arttığı belirtildi.

TÜİK tarafından açıklanan 2016 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; bölgemizde ikamet izni veya çalışma izni alarak ADNKS’ye kayıtlı olan yabancı uyruklu nüfusa ilişkin TÜİK Kastamonu Bölge Müdürü Sevgi Altınbaş bir bilgilendirme yaptı.
2016 yılında Sinop’ta ikamet izni veya çalışma izni alıp ADNKS’ye kayıtlı olarak 38 farklı ülkeden bin 970 yabancı uyruklunun ikamet ettiğini belirten TÜİK Kastamonu Bölge Müdürü Sevgi Altınbaş, Sinop’taki yabancı nüfusun bin 33’ünü erkek, 937’sinin kadınlardan oluştuğunu belirtti. Altınbaş; “Bu veriler ışığında Sinop, en fazla yabancıya ev sahipliği yapan 58. il konumundadır. Bin 199 Irak vatandaşının bulunduğu Sinop’ta Afganistan vatandaşlarının sayısı 232kişidir. Üçüncü sırada 168 kişi ile Almanya vatandaşları bulunmaktadır. Sinop’ta ikamet eden yabancıların yüzde 71’i Irak, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, Bulgaristan gibi ülkemize sınır komşusu olan ülke vatandaşlarından oluşmaktadır. Sinop’taki toplam yabancı sayısı 2015 yılına göre yüzde 33,2 artmıştır. En çok artış yüzde 98,1 ile İran vatandaşlarında olurken, Afganistan vatandaşlarında yüzde 87,1 artış olmuştur. Sinop’ta ikamet eden yabancı uyruklu nüfus Sinop nüfusunun yüzde 0,96’sını oluşturmaktadır” dedi.

tüik

Başa dön tuşu