TEOG

Eğitim-öğretim sürecinde bir fasıl daha sona erdi.
TEOG sınavı kaldırıldı…
Peki, bundan sonra ne olacak? Şimdilik bilmiyoruz.
Hani Çinlilerin meşhur bir sözü var ya; her kriz içerisinde bir fırsat barındırır diye. İşte bu günlerde TEOG gündemiyle birlikte eğitimin değerlendirilmesi için önemli bir fırsat yakalandı. Değerlendirilebilirse tabi.
Birkaç gündür TEOG gündemli tv. programları yapılıyor. Şükür. Ülkesini, milletini seven ve geleceği ile ilgili daha çok ümitvar olmak isteyen her vatandaş gibi bendeniz de eğitim meselesinin etraflıca ele alınması gerektiğini söyleyenlerdenim.
Her şeyden önce eğitim konusunda ciddi anlamda bir mantalite değişimine ve yeni bir paradigmaya ihtiyacımız var. Bu konuda eyleme geçmeden evvel zihni hazırlık ve yetkinlik birinci aşamadır diye düşünüyorum.
Bu günler, şapkamızı önümüze alıp doğru ve yanlışlarımızla yüzleşmek için önemli fırsatlar barındırıyor. Korkum odur ki ülkemizin ve coğrafyamızın başka sıcak gündemleri arasında bu konu yani eğitim meselesi kaynayıp gitmesin.
Bakınız dostlar, ülkenin en tepe yöneticilerinden, en ücra köşedeki öğretmene kadar hemen herkesin eğitime dair problemlerin varlığından ve çözüm noktasında hala eksiklerin olduğundan haberi ve söyleyecekleri var.
Görünen köy kılavuz istemez ama eğitim meselesinin acil ve ertelenemez gündem maddesi olduğu aşikar. Gerek pısa sınavlarında alınan sonuçlar, gerekse gençliğin içerisinde bulunduğu gözle görünür ahlaki irtifa kaybı bunun en önemli ispatıdır.
Eğitim konusu yediden yetmişe herkesi ilgilendiren bir konudur. Zira ülkenin geleceği, yarınıdır. Bu nedenle eğitim konusunda söyleyeceği olan herkesin görüş ve önerileri dikkate alınırsa çok daha sağlıklı ve uzun soluklu kararlar alınabilecektir.
Diğer taraftan eğitim meselesi gündeme alınıp değerlendirilirken, mutlaka dünyadaki doğru uygulama ve başarılı tecrübelerden istifade edilmeli. İnanıyorum ki onlardan alabileceğimiz çok şey olacaktır. Başarılı Asya ve Avrupa ülkeleri bu işi nasıl başardığı dikkate alınarak, ülkemize gerekli uyarlamalar yapılmalıdır. Bunu yaparken de her türlü önyargı ve saplantılardan uzak durulmalıdır.
2017-2018 eğitim öğretim yılının ülkemiz çocuk ve gençlerine mutluluk ve başarı getirmesi temennisiyle…

Başa dön tuşu