TOPLULAŞTIRMANIN SAHİBİ YOK!

TOPLULAŞTIRMANIN SAHİBİ YOK!

IMG_1013

2007 yılında başlayan ve çok sayıda köyü etkileyen arazi toplulaştırmada halen sorunlar çözülmedi. Geçtiğimiz haftalar içerisinde Durağan Belediyesine ait İkiz Göletler tesisinde gerçekleştirilen kamu kurum kuruluşları müdürleri ile Ak Parti Sinop milletvekili Nazım Maviş’inde katıldığı toplantıda konuyu tekrar gündeme getiren ve sorunun çözümü için yardım talebinde bulunan Durağan Toprak Su Kooperatifi başkanı M. Ali Yiğit’e verilen cevaplarda ise toplulaştırmanın sahibinin olmadığını gözler önüne serdi. DSİ ve Sinop İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün verdiği cevaplarda toplulaştırma ile ilgili Toprak Reformu Genel Müdürlüğü’nün kaldırılması sonrasında konunun takip edilmediği ve sorunun nereden kaynaklandığının bilinmediği ortaya çıktı. Ak Parti Sinop milletvekili Nazım Maviş konu ile ilgili müdürlere, konuyu yakından takip etmelerini bir araya gelerek bu sorunun nereden kaynaklandığını ve çözümünün nasıl olacağı hususunda kendisine bilgi vermelerini istedi.
Su kanallarının ve yolların yapılmadığını ve bu nedenle araziyi ekip biçemediklerini belirten YİĞİT, mağduriyetlerinin giderilmesini isterken, yaklaşık 10 yıldır süren toplulaştırma sorunu nedeni ile köylülerin mağdur olduğunu kooperatifinde bu nedenle zararı olduğunu vurgulayarak, “ Bir çok kez konuyu çözmek için yetkili merciilere başvurduk. Ama bu sorunu bir türlü çözemedik. Tarlalarımızı sulayamıyoruz, su kanalları yok, yollar yapılmadı. Bu gün yarın yapılacak sözleri ile hep ertelendi. Bu sorun bir an önce çözülsün istiyoruz. Kooperatifimiz bu nedenle sürekli zarar eder hale geldi. Su pompalarını çalıştırmak sureti ile sulama yapmaya çalışıyoruz. Bu da yüklü miktarda elektrik faturaları ile karşı karşıya bırakıyor bizi” dedi.
Toplulaştırma bir çok kez haber yapılmış dönemin CHP sinop milletvekili Engin Altay konuyu meclis gündemine taşımış ama soruna bir türlü çözün bulunamamıştı. 2011 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Tarım Reformu Bölge Müdürlüklerinin kapatılarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ile birleştirilmesinden sonra ihale edilen toplulaştırma projelerinin de sahipsiz kaldığı ortaya çıktı.
Arazi toplulaştırma 2007 yılında başlamış Durağan Karayazı mevkii, İncir Köyü, Yandak, Durağan merkez arsaları toplulaştırmaya girmiş, toplulaştırmadan yaklaşık 4000 dönüm arazi etkilenmişti.

Başa dön tuşu