TÜRKİYE REFERANDUMA GİDİYOR!

TBMM’nde330’un üzerinde oyla kabul edilen ve tartışmaları beraberinde getiren anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması ve Resmi gazetede yayınlanmasından sonra Türkiye 16 Nisan’da sandık başına gidiyor. Yeni anayasa değişikliğine ‘Cumhurbaşkanlığı’sistemi’ adı verilirken, yürütmenin yasamadan bağımsız hale geldiği, bir çok madde de değişikliğin yapıldığı anayasa değişikliği TBMM’de 367’nin altında kalması nedeni ile referanduma gidiyor.
CHP’nin anayasa değişikliğini Anayasa mahkemesine götürmeyeceğini açıklamasından sonra ‘EVET’çiler ve ‘HAYIR’ cılar olarak ikiye ayrılan toplum anayasa değişikliğinin ne getirip ne götürdüğünü ise yapılan tartışmalarla öğrenmeye çalışıyor.
‘HAYIR’ diyen CHP yeni anayasa değişikliğinin yargıyı, atamaları tek elde toplayan tek adamlık modeli olduğunu öne sürerken, EVET diyen AKP ve MHP ise devletin ve milletin bekası, koalisyon dönemlerinin bitmesi, darbelerin artık geride kalması için sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.
Türkiye seçime gidiyor; TERCİH MİLLETİN o halde neye ‘EVET’ neye ‘HAYIR’ diyeceğiz… Referanduma giden anayasa değişikliğinin tam metnini gazetemizin 3. ve 4. Sayfalarında bulabilirsiniz.referandum sandığı ile ilgili görsel sonucu

Başa dön tuşu