VALİ HASAN İPEK, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NDE GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ.

Sinop Valisi Hasan İpek “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle Sinop’ta görev yapan gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.
İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltı programına, Sinop Valisi Hasan İpek, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Şerafettin Serten, Vali Yardımcısı İzzet Ercan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Gündoğdu, İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Mehmet Demircan, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Burcu Gürsu, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada, Yerel Gazetelerin sahipleri ve çalışanları ile Ajans temsilcileri katıldı.
Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada ve 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel’in bütün gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlamasının ardından, Vali Hasan İpek günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Vali Hasan İpek konuşmasında “Bugün Sinop ayrı bir güzelliği yaşıyor. Güneşiyle, deniziyle, tarihi güzellikleriyle anılan Sinop bugün karlar altında. Bu karda, kışta buralara kadar gelerek bizim davetimize katıldınız. Hepinize hoş geldiniz diyorum.
Gazetecilerin bu ülkedeki fonksiyonlarının ve ülke yönetimindeki fonksiyonlarının ne kadar önemli olduğunu sizler benden çok daha iyi biliyorsunuz. Ama sadece bir tanesini söylemek istiyorum. Bağımsız ve hür gazetecilik faaliyetinin en güzel örneğini 15 Temmuz’da gördük. Maalesef devletin televizyonu işgal altına alınmış ve halkı sokağa çıkmamaya çağırırken birçok bağımsız kanal Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajlarını, Başbakanımız Binali Yıldırım’ın mesajlarını yayınlayarak halkın sokağa çıkmasını, meydanlara çıkmasını söylüyordu. Halkımız gerçekten bu çağrılar üzerine harekete geçerek, meydanlara indi ve tankların üzerine çıkarak büyük bir tehlikeyi önlemiş oldu. Bu basının bağımsız ve özgür olması gerektiğinin en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Ben hepinizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nüzü kutluyorum.
Hukuk önünde, kanun önünde herkesin sorumlulukları var. Nasıl benim yanlış yaptığımda hukuk önün de kanun önünde sorumluluklarım varsa onlarında var. Bu anlamda ben bir rahatsızlık duymuyorum. Herkes yaptığının mükâfatını da alır, hesabını da verir. Ben 4 aydır Sinop’ta yaptığım çalışmalar sırasında şunu gördüm. İnanılmaz güzel, inanılmaz duyarlı bir basın camiamız var. En önemli örneği benim dönemimde yaşanan Durağan olaylarıydı. Durağan olayları sırasında bütün dünyadaki tahriklere rağmen yani dünyadan diyorum çünkü Irak’tan tahrikler geliyordu, Amerika’dan tahrikler geliyordu. Türkiye içerisindeki bir çok ekstrem grupların tahrikleri geliyordu. Ama Sinop basını bütün bunlara rağmen dimdik ayakta durdu ve dedi ki bu etnik bir çatışma değildir. Burada gördüm ki Sinop basını gerçekten ülkesini seven, gerçekten ilini seven ve gerçekten doğruları yazabilen bir basın. Spekülasyon yapayım ben bugün biraz daha tıklanayım veya ben bugün biraz daha fazla reyting alayım diye haberleri çarpıtmadılar. Ben hepinize yaptığınız bu güzel haberlerden dolayı teşekkür ediyorum. İlin Valisi olarak eksiklerimizi göstermiş olmanızdan dolayı da teşekkür ediyorum. Yaptığınız hizmetlerin inşallah karşılığını da alırsınız. Sabahın erken saatinde benim davetime bu yoğunluğunuzda katıldığınız için hepinizi tek tek kucaklıyorum, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”dedi.
Kahvaltı programı sonrasında Vali Hasan İpek gazetecilerle bir süre sohbet etti. Program günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Başa dön tuşu