VALİ HASAN İPEK, 19. ULUSAL SU ÜRÜNLERİ SEMPOZYUMUNA KATILDI

Yerel ve bölgesel kalkınma hedefiyle birçok başarılı proje, çalıştay ve sempozyuma ev sahipliği yapan Üniversitesi “19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu”ile alanında öncü bilim adamları ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi.
Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip DıranasUygulama Otelinde gerçekleştirilen 19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumunun açılış programına Vali Hasan İpek katıldı.ProgramSaygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.27 Temmuz 2017 günü hayatını kaybeden Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Merhum Prof Dr. Murat Sezgin için hazırlanan video gösterimi ile devam etti.
19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu’nun açılış ve selamlama konuşmasını yapan Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Hülya Turan’ın ardından konuşma yapan Sinop Üniversitesi Rektör V.Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl, düzenlenen sempozyumun hayırlı olmasını dileyerek, sempozyumda Su Ürünleri sektörünün beklentileri ve geleceğe yönelik hedeflerinin konuşulacağını ifade etti.
Sinop Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl’ın konuşmasının akabinde ise Sinop Valisi Hasan İpek yaptığı konuşmada ”Karadeniz’in İncisi Sinop’ta, Üniversitemizde siz değerli katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirdi.Murat Sezgin hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekan-ı Cennet olsun. Eşine de acil şifalar diliyorum.
Sinop, balıkların göç yolları üzerinde bulunan çok önemli bir liman. Türkiye’nin balık ihtiyacının % 8’i Sinop limanlarından sağlanmaktadır. Sinop’ta % 5 oranda balık avcılığı yapılmaktadır. Bu da Türkiye balıkçılığı açısından önemli bir oran. Sinop’un Turizm, Orman, Balık ve pirinç üretimi de önemli gelir kaynaklarındandır. Ayrıca, Dikmen ilçemizde su salyangozu ve diğer balık çeşitlerinin işlendiği fabrikalarımız var. Bunların daha çok gelişmesi açısından Organize sanayi ve Avrupa Birliği
Destekli 9 Milyon Euro’luk bir projemiz var. Bu projeyle Sinop’ta yakalanan balıkların daha güzel değerlendirilebilmesi için ciddi çalışmalar yapıyoruz.Balıkçılık sektöründe ilimizden 16 milyon Dolar yıllık ihracat yapılmaktadır.
19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu açılış programı, davetli konuşmacı olarak katılan Su Ürünleri Yetiştiriciliği Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Parlak ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Atalay tarafından gerçekleştirilen sunumlar ile devam etti.
19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumunda 4 gün boyunca su ürünlerine yönelik farklı disiplinler altında birçok konu tartışılacak. 15 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek Sempozyumda, Deniz ve iç su ortamlarında meydana gelen ekolojik sorunlar biyo-çeşitlilik iç su ve denizlerimizde balık stoklarının azalması, balıkçılık kaynaklarının korunması ve verimli işletilmesi su ürünleri üretimi üretimin arttırılması gibi çeşitli sorunlar neden sonuç ilişkileri ve çözümler tartışılacak.
19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu açılış programına Sinop Valisi Hasan İpek’in yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Atalay, Sinop İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sinop Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Ahmet Tabak, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Parlak, Fakülte Dekanları, Misafir Akademisyenler, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Daire Başkanları, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.   

Başa dön tuşu