VALİ HASAN İPEK GELENEKSEL HELESA ŞENLİKLERİNE KATILDI

Sinop’ta her yılgeleneksel olarak ramazan ayının ortalarıda düzenlenen “Helesa Şenlikleri”Vali Hasan İpekin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bu yıl 20.’si düzenlendi.İki gün sürecek olan helesa şenlikleri yürüyüşle başladı.Yürüyüş Tersane Mevkisinde Bulunan Buzhane Önünden Başladı.Helesa yürüyüşü öncesi Vali Hasan İpek, Türk toplumunun geçmişinde hep güzel şeylerin olduğunu anlatan İpek, şöyle konuştu:
“Bu güzel geleneklerimizi köreltmek isteyen veya bunları göstermek istemeyen insanlar olsa da gerçekten bu geleneklerimiz var. ‘Bizim geçmişimiz ve tarihimiz bu güzel geleneklerle dolu.Her ne kadar bu gelenekleri köreltmek isteyenler olsa da bizler onlara fırsat vermeyeceğiz.Sinoplu vatandaşlarımız hem geleneklerine sahip çıkan hemde yardımsever insanlardır. İhtiyaç sahibi insanlarımıza Sinoplular bu şekilde yardım ediyordu.
Dünyanın dört bir yanında Türkiye Cumhuriyeti olarak zor durumda olan insanlara da hem halk hem hükümet olarak çok ciddi yardımlar yapıyoruz.
Bugün 3 milyona yakın Suriyeliye, 100 binlerce Iraklıya ve dünyanın birçok yerinden gelmiş insanlara ülke olarak bakıyoruz ve hiç yadırgamıyoruz. Ülkemize gelmelerinden rahatsız olmuyoruz. Bugün dünyada kişi başına düşen milli gelirleri orantıya vurursanız, Dünyada en fazla yardım eden ülke Türkiye Cumhuriyeti ve Türk insanıdır.
Gerçekten bu geleneklerden gelen bizim genlerimize işlemiş bizim yardımseverlik duygumuzun bir sonucudur. Ben daha önce AFAD Başkanlığı yaptım ve dünyanın birçok yerinde bunları gördüm. Yüz yıllar önce de bu yardımları yapmışız, şimdi de yapıyoruz ve yarında yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.
Helesa manileri eşliğinde Tersane Çarşısı Balıkçı Parkı noktasından Gazi Caddesine kadar yürüyen topluluk, Vali Konağının önüne geldiklerinde Vali Hasan İpek’in kapısını çaldı. Vali Hasan İpek Bahşiş kutusuna bir miktar para bıraktı.Özel hazırlanmış bir gemi maketi ile Sinop sokaklarını dolaşarak, sonradan Yardım Sevenler Derneğine bağışlanacak olan bahşiş topladı.Sinop halkını da bu güzel etkinliğe yoğun katılım oldu.20.si düzenlenen Helesa etkinliğine Sinop Valisi Hasan İpek’in yanı sıra, Belediye Başkanı Baki Ergül, Dostluk ve Hemşerilik Derneği onursal Başkanı Özer Gürbüz, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.‘hel hel1 hel3 hel5

Başa dön tuşu