VALİ HASAN İPEK; TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN HER BİREYİN YAPACAĞI MUTLAKA BİR ŞEYLER VARDIR.

Sinop Valisi Hasan İpek, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Dünya nüfusundaki hızlı yükseliş, çarpık kentleşme, sanayileşme, atıkların çevreye saçılması, hava, toprak, su gibi doğal kaynakların israf edilmesi gibi faktörlere bağlı olarak, iklim değişikliğinden toprak, su ve havanın kirlenmesine ve biyolojik zenginliğin azalmasına kadar baş gösteren çeşitli ve önemli sorunlar, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşımaktadır.
Bu nedenle dünyamızın karşı karşıya kaldığı en hayati toplumsal ve ekonomik meselelerin başında şüphesiz çevrenin korunması gelmektedir. Sinop Valiliği olarak çevrenin korunması amacıyla, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce İlimiz Hava Kalitesini izlemek için daha önceden bir tanesi Sinop Merkez İlçede (Endüstri Meslek ve Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi Bahçesi) bir diğeri de Boyabat İlçemizde (Orman İşletme Müdürlüğü arkasında) olmak üzere iki istasyon devreye alınmış olup, bu istasyonlara ilaveten 3. Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonumuz da Bektaşağa Köyü Orman İşletme Fidanlık sahasında kurulmuştur.
İstasyonlarımızın 24 saat ölçüm yapacak şekilde takibi yapılmaktadır. 2017 yılı itibari ile Çevre Denetim Faaliyetlerimiz çerçevesinde 77 denetim yapılarak, 77 aracın Egzos Emisyon ölçümleri yapılmıştır. Çevre koruma faaliyetleri çerçevesinde ve çevre kalitesini iyileştirmeye yönelik yerel yönetimlerimize Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız’dan 320.000 TL nakdi yardım yapılması sağlanmıştır. İlimizde 2016 yılı içerisinde İlköğretim Okullarına Çevre eğitimi ile ilgili seminerler düzenlenmiştir. 2017 yılı içinde Çevre Eğitimi ile ilgili eğitimlerimiz devam edecektir. İnsanlığın ortak mirası olan tabiatı hoyratça kullanmayalım. Şayet soluduğumuz havanın, içtiğimiz ve kullandığımız suların, yediğimiz gıdanın, bulunduğumuz yerin temiz olmasını, gelecek nesillere temiz, sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak, çevremizi temiz tutalım. Doğayı, tabiatı, yeşil alanları koruyalım. Yeşil alanları alabildiğince çoğaltalım. Zira kaynaklarımızı korumak ve geliştirerek gelecek kuşaklara aktarmak ortak bir zorunluluktur. Çünkü çocuklarımıza bırakacak başka dünya yokTemiz bir çevre için her bireyin yapacağı mutlaka bir şeyler vardır.

Başa dön tuşu