ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Ağustos ayı Türk milleti için zaferler ayıdır. Kendine ebedi yurt olarak kabul ettiği Anadolu’nun kapılarını kendine Ağustos ayında açmıştı. 9 asır yurt bilerek uğruna can verdiği kan döktüğü bu toprakların emperyalist güçlerin eline geçerek “vatansızlaştırılma” hareketine karşı topyekün verdiği “kurtuluş mücadelesini” yine Ağustos ayında zaferle sonuçlandırmıştır.
“Bozkurtlar ordusunun bu toprakları vatan yapmak niyetiyle hücuma geçtiğinde aylardan Ağustos, günlerden Cuma” idi. “Yiğitleri kan döktü bu topraklar için yüzyıllar boyunca yeter ki vatan olsun, bayrağı solmasın” diye. Kızılelma olan Anadolu köhnemiş Bizans zihniyetinin elinden kurtarılarak Anadolu halkı için de insanlığın değerinin bilindiği dönemin başlangıcı olmuştur. Bu topraklar üzerinde çağ açıp çağ kapanmıştır.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak 780 bin kilometrekare yüzölçümüne ve 80 milyon nüfusa sahip bağımsız bir ülke isek, bunu 30 Ağustos 1922’de kazanılan “Büyük Zafer’e” ve o zaferi kazananlara borçlu olduğumuzu, O kahramanlar sayesinde Venizelos’un ifadesiyle “Anadolu platosunda küçük bir devlet” olmaktan kurtarıp bugünlere ulaşmış olduğumuzu asla unutmayalım.
Bu topraklara sahip olmak, vatanlaştırmak için bedelini her zaman ödemesini bilmiş bir milletiz. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” anlayışı ile sahip olduğu toprağı vatan bilen bu millet Çanakkale’de, Erzurum’da,  Sakarya’da,  Dumlupınar’da, Kocatepe’de tüm dünyaya vatan sevgisinin ve vatan savunmasının en güzel örneğini vermiştir.
Zaferler hele de bir milletin kaderini tayin eden zaferler kolay kazanılmamıştır. Millet olarak tek yürek tek bilek olarak aynı hedefe kilitlenerek ve varını yoğunu o hedef uğruna ortaya koyarak kazanılmıştır. Vatanseverlik ve kahramanlık ruhunu gerçekci bir planlama ve komuta ile birleştiren Türk Milleti varlık yokluk mücadelesini Büyük Önderine ve kendine olan sarsılmaz inancı sayesinde kazanarak bu toprakların vatan olduğunu ebedileştirmiştir.
Bu toprakların vatanlaşması için canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla yad ederken zafer bayramımızı ve arefesinde olduğumuz mübarek Kurban Bayramımızı kutluyorum…

Başa dön tuşu