YALNIZLIK BAKANLIĞI

İnsan sosyal bir varlıktır. Ama gelinen nokta itibariyle insanın sosyal ihtiyaçları karşılanamıyor ya da oldukça şekil ve içerik değiştirerek karşılanmaya çalışılıyor.
Her geçen gün bireylerinin daha da yalnızlaştığı bencilliğin kol gezdiği Batı toplumlarından İngiltere’nin geldiği noktayı gösteren bir haber paylaşayım izninizle. Yeni Şafak Gazetesi’nin 17 Ocak 2018 tarihli haberİ aynen şöyle:
İngiltere’de ‘yalnızlık bakanlığı’ kuruldu. İngiltere’de başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada ‘yalnızlık ‘tan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı. İngiltere’de Muhafazakâr Parti’den milletvekili Tracey Crouch’un yalnızlık bakanı olarak atanacağı belirtildi.
Başbakan Theresa May, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı” dedi. May, yeni bakanlığın Jo Cox’un mirasına sahip çıkarak ( ‘Yalnızlık Bakanlığı’ projesini ilk ortaya atan kişi) bu konuda çalışan sivil toplum örgütleriyle beraber çalışacağını dile getirdi.
Göreve atanan bakan Crouch ise “Bu konu Jo’nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi, biz de anısına sahip çıkmak ve İngiltere’de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi. Aynı zamanda Ulusal İstatistik Ofisi’nin yalnızlığın doğru ölçümü için bir yöntem geliştireceği aktarıldı.
Sahibini bilmediğim ama gelinen durumu çok iyi özetleyen bir söz vardır: Önce tabaklarımız ayrıldı, sonra odalarımız. En son da biz ayrıldık.
Hakikat bu değil mi? Tabaklar, odalar, masalar derken en çok sevdiklerimizden ayrı düşüp yalnızlığa itilmedik mi?
Bireyselliğin bugün batı toplumlarını getirdiği yer nedir? Yolun sonu değil midir? Yukarıda aktarmaya çalıştığım haber bunun en bariz ispatı değil midir?
Peki, Batı bu durumda iken biz ne haldeyiz hiç düşündük mü? Biz de koşar adım onların izinden gitmiyor muyuz? Bizde de her geçen yıl, her gelen nesil bir öncekini aratmıyor mu?
Dostlar!
Rabbena hep bana anlayışının sonu hüsrandır. Allah insanı sosyal bir varlık olarak yaratmıştır. Başta yakın akraba olmak üzere diğer insanlarla ünsiyet kurma ve hemhal olma mecburiyetimiz vardır. Aksi bir durum Hz. Allah’ın koyduğu nizama uygun olmaz. Nizama uygun davranmayan da hüsrana duçar olur.
Hafazanallah!

AHMET KOCACAN

YALNIZLIK BAKANLIĞI

Başa dön tuşu