1 MİLYON LİRALIK HİBE DESTEĞİ

Durağan’da Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında hazırlanan ‘‘Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan Projesi’’ne KUZKA tarafından 1 milyon liralık hibe desteği sağlandı.

Durağan Kaymakamlığı koordinasyonunda, Durağan Belediyesi ve Sınırlı Sorumlu Durakhan Anneleri Gelişimi Üretimi ve İşletmesi Kooperatifi ortaklığı le hazırlanan, sanayi ve Teknoloji bakanlığı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından değerlendirilen, SOGEP kapsamında ki ‘‘ Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan Projesi’’ onaylandı.
İlçemizde faaliyet gösteren Durakhan Anneleri Kooperatifi üzerinden kadın istihdamı oluşturmayı hedefleyen projeye KUZKA tarfından 1 milyon liralık hibe desteği sağlandı.

durağan’ımızın ürünlErini markalaştıracağız

Proje kapsamında Durağan da yetişen ürünlerin Durakhan Anneleri adı ve markasıyla satış ve tanıtımının yapılacağını belirten Durağan Belediye Başkanı Ahmet KILIÇASLAN , bu anlamda projenin ilçe ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.
KILIÇASLAN “Proje kapsamında bu ay içinde gerekli imzalar atılarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ve KUZKA üzerinden 980 bin TL hibe desteği alınacaktır. Yaklaşık 1 milyon 100 TL bütçeli projemize yüzde 90 hibe ile çıkan destekle İlçemizdeki DURAKHAN ANNELERİ kooperatifimiz üzerinden kadın istihdamı oluşturmayı hedeflemekteyiz.
Bu kapsamda Durağanımızda doğal olarak yetişen ve teşvik etmeye çalıştığımız ZEYTİN üretimine dayalı sıvı yağ, sıvı sabun, bitki çayı vb. ürünler, yine İlçe ekonomimizde önemli yer tutan ÇELTİK ve buna dayalı pirinç patlağı gibi daha üst segment ürünler ile yöresel ünlü mamüller, reçel, tarhana tarzı ürünlerin de üretimi ve paketlemesi yapılarak marka tescilli olarak DURAKHAN ANNELERİ adı ve markasıyla satış ve tanıtımı yapılacaktır
Bu süre zarfında projemizin yazım ve yürütüm ekibinde yer alarak büyük bir özveri ve başarı hikayesi ortaya koyan Teknoloji ve tasarı m Öğretmeni Serkan ARSLAN’a, Sınıf Öğretmeni Cihan ANASIZ’a, Belediye Başkanı Yardımcımız Ebubekir YEŞİLOĞLU’na, Durakhan Anneleri Kadın Kooperatif Başkanı Nazan AKKAYA’ya ve İlçe Kaymakamımız Ahmet TOZLU’ya Teşekkür ederim” dedi.

Başa dön tuşu