148 MİLYONLUK KAMULAŞTIRMA SİNOP SİYASETİNİ ISITTI!

Sinop’ta kamulaştırılan yurt binasının 148 milyon TL. ile kamulaştırıldığı iddiası sonrası tepkilerde gecikmedi. Konu ile alakalı olarak bir kişinin de suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor. Tepkilerin bu kadar artmasına rağmen konunun muhatapları tarafından bir açıklama yapılmaması ise dikkat çekiyor. CHP, İYİ Parti kamulaştırma sürecine ve fiyata tepki gösterirken DEVA partisi sorduğu sorulara cevap istedi..

148 MİLYONLUK KAMULAŞTIRMA SİNOP SİYASETİNİ ISITTI!

MALİYETİN ÜÇ KATI…
CHP İL Başkanı İnan Savaş Yüksel; “Hastanenin yanına şahıs tarafından yapılan Öğrenci Yurdu ‘nun 148 milyon liraya Devlet tarafından satın alındığı bir kaç gündür Sinop kamuoyunda yoğun olarak konuşulmakta. Şu zamana kadar yetkililerden ya da ilgililerden herhangi bir açıklama gelmemiş olması, olayın gerçek olduğu kanaatini yaratmaktadır. Konuşulan rakam, yurdun tahmini maliyetinin yaklaşık üç katı kadar. Böyle bir aymazlığa, böyle bir vurguna, böyle bir talana Devlet ‘imizin alet edilmemiş olmasını umut ediyoruz. CHP Sinop İl Örgütü olarak konunun takipçisi olduğumuzu, yetkililerden ve ilgililerden konunun bir an evvel aydınlığa kavuşturulmasını beklediğimizi saygılarımızla bildiririz” açıklamasında bulundu.

3 TANE DAHA YURT YAPARDI…
İYİ Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan’dan yaptığı açıklamada; “Devlet 148 Milyona aynı metrekarede 3 tane daha yurt yapardı. Eğer devletin parası bu kadar çoksa dükkanını açamayan lokantacıya, kafetaryacıya, kahvehaneciye destek olsun. Vergi borcunu, sigorta borcunu, kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşa yardımcı olsun. Bu alım satımın bu kadar afaki fiyata yapılmasının açıklamasını yetkililerden bekliyoruz” dedi.

KARARINI KİMLER ALMIŞTIR? FİYAT TESPİTİ NEYE GÖRE YAPILMIŞITR?
Söz konusu kamulaştırma ile ilgili olarak DEVA Partisi İl Başkanı Birhan Yalçın yaptığı basın Açıklamasında iddialara cevap istedi.
Yalçın; “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 18 Şubat 2021 tarihli kararı ile Seyit İbrahim Bilal Yurdunun Kamulaştırma kararı alınmış mıdır?
İl Müdürlüğüne verilen yetki ile 117 Ada 133 parselde 22217m2 yurt, Gençlik ve Spor Bakanlığı adına 22.02.2021 tarihinde tapu tescili yapılmış mıdır?
– Bu bilgiler ışığında, Kamulaştırma yapılmış ise, şartlara ve kanunlara uygun icra edilmiş midir?
– Bu kadar kısa bir süre içerisinde Kamulaştırma kararı alınıp, Tapu tescili yapıldı mı?
– Taşınmaza ait Kamulaştırma kararı hangi kurum ve kişilerce alınmıştır, hangi mercii tarafından onaylanmıştır.
– Taşınmazın Değer Tespiti için, Kıymet takdir Komisyonu kurulmuş mudur? Kurulmuş ise, bu komisyon piyasa fiyat araştırması yapmış mıdır? Yapmış ise, neye göre fiyat tespiti yapılmıştır.
– Komisyon kararını kimler almıştır?
– Kıymet takdir komisyonunun belirlediği bedel üzerinden, taşınmazı pazarlıkla satın almak üzere, Uzlaşma Komisyonu kuruldu mu?
– Pazarlık görüşmelerinde, önceden belirlenen bedelin üzerinde olmamak kaydıyla, bir anlaşma yapılıp, yapılmadığı, yapıldıysa tutanaklar mevcut mudur?
– Değer tespiti için Belediye Rayiç değeri alınmış mıdır?
– Kamulaştırıldığı söylenen arazi ve binanın, beyan edilen emlak değerleri dikkate alınmış mıdır?
– Kamulaştırma çalışmaları esnasında Değer tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilen Gayrimenkul Değerleme firmalarına kıymet takdiri için herhangi bir çalışma yaptırılmış mıdır?
– Kamulaştırıldığı söylenen binanın Değer tespitinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatları değerlendirmeye tabi tutulmuş mudur?
– Kamulaştırıldığı söylenen bina ve arsasının yüzölçümleri ve inşaat alanları ne kadardır? Ve bu alanlar neye göre belirlenmiştir.
– Kamulaştırılan arazinin bulunduğu mevkide ve civarlarında bedelsiz arazi tahsisi alınabilecek hazine arazisi yok mudur? Eğer var ise, niye bu arazi üzerine yurt binası inşa edilmemiştir. Bedelsiz hazine arazisi var iken, bedel karşılığı kamulaştırmaya neden gerek duyulmuştur.
– Kamulaştırıldığı söylenen Yurt binası, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ile açık ihale usulü ile ihale edilmiş olsaydı, devlete maliyeti ne olurdu?
– Taşınmazın satış değeri ne kadardır?
Kamuoyunun bilgilendirilmesi için, ilgili makamlardan bu soruların açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz”
ifadelerine yer verdi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı triyonluk.jpg

Başa dön tuşu