ALTAY; ‘‘Yönetenler: zararı minimize değil maksimize etmişler!‘’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen yerleşim yerlerinden olan Ayancık ilçesi Babaçay köyünde CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz, CHP İl ve ilçe yöneticileri ve köy muhtarı Şevki Kaya ile Birlikte basına açıklamalarda bulundu.

CHP’li Altay; “gerek merkezi yönetimlerin gerekse yerel yönetimlerin yapabileceği bir şey var. Merkezi yönetimin özellikle görevi doğal felaketlerin olası hasarı tahribatı zararı minimize etmek gibi bir görevi var afet öncesinde. Ancak görünen o ki son dönemlerdeki yönetimler bu tür doğal felaketlerin doğuracağı zararı minimize etmek şöyle dursun maksimize etmişler. Bu tomruk deposu meselesini çok konuştuk konuşacağız. Tomruk deposu olmasa Babaçay ve Ayancık bu hasarı almazdı. Yani köprüler şunlar, bunlar o suyu açacak durumdaydı. Dere yatağı 100 metrelik bir dere yatağı. Buralar Bozkurt gibi değil. Bozkurt’ta dere yatağının içine bina yapıldığı için o binalar yıkıldı büyük hasar oluştu. Burada da tomruk deposu hem Babaçayı hem Ayancık’ı yıktı geçti” dedi.

DEVLETİN YAPMASI GEREKEN YARALARI SARMAK!

Altay; afet bölgesinde herkesin çaba gösterdiğini ve bir şeyler yaptığını ifade ederek; “Bu enkazlar kalkar bunda sorun yok. Devletin, yönetimlerin yapması gereken yaraları sarmak. Can kayıpları var. 9’unun cesedine ulaşıldı. Allahımdan umudumuz bunlara sağ ulaşmak. Gayret edilmiyor demem gayret ediliyor. Bir çaba var arama kurtarma çabası ama daha seri ve daha hızlı yapılması lazım. 50 ye aşkın ev yıkıldı diğer evler hasarlı yani 100’ü aşkın hane evsiz barksız. Buzdolapsız, ütüsüz, ocaksız, ekmeksiz. Yani bunlara yardım gelmiyor dersem nankörlük ederim ama bunların psikolojisini de düşünmek lazım” dedi.

DEVLET ÇAY YATAĞINA  EV YAPMIŞ

Altay devletin güçlü olduğuna vurgu yaparak; “ Devletimiz güçlüdür, büyüktür. Devletimiz isterse, samimi bir yaklaşımla çok kısa sürede bu acıları telafi etmesi mümkün. Babaçay’da ayrıca bir tartışma mevcut. Devlet burada ki aheleye diyor Ki; biz size buraya ev yapalım. Zaten yıllar önce bir heyelan olmuş, heyelandan sonra da devlet çay yatağına ev yapmış” dedi.

AYNI HATAYI 2. KEZ  YAPMAYIN!

Altay aynı hatanın 2. Kez yapılmamasını ve Babaçay köylülerinin isteklerinin ve görüşlerinin dikkate alınmasını isteyerek; “buralara bir an önce evlerin yapılması noktasında devletin Babaçay’lıları zorlamamasını, Babaçaylıların isteğinin de dikkate alınmasını istiyoruz. Aynı hata iki kere yapılmaz. Devletin tekrar buraya afet evi yapmasını doğru bulmuyoruz. Daha uygun bir yere yapılmasını istiyoruz” dedi.
Altay, afet sonrası Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin yardım ekiplerinin yardım etmesi noktasında iktidar temsilcilerinin nazlandığını, yardım taleplerine zamanında cevap vermediğini belirterek; “Keşke o ekipmanlar o esnada devreye alınabilseydi. Bunun için bile Bozkurt’ta 2 gün nazlandılar. CHP il, ilçe ve büyükşehirleri ile burdayız. Sayın Sinop milletvekilimiz Barış Karadeniz’de burada. Genel başkanımız, genel merkezimiz talimat verdi. Yaralar sarılana kadar bölgeden ayrılmayacak. CHP olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Ama devletin burada Babaçay köylüleri ile didiştiğini görüyorum. Babaçay köylüsüyle didişen bir devlet görüyorum” dedi.

38 EV GİTTİ, 5 EV KULLANILAMAZ HALE GELDİ!

Babaçay köyü muhtarı Şevki Kaya da yaptığı konuşmada 38 evin gittiğini 5 evin kullanılamaz hale geldiğini belirtti.
Altay yıkılmayan evleri göstererek; “devlet diyor ki bu duracak: Ya Allah’tan korkun. Bozkurt dahil nerede dere yatağında ev varsa yıkın bunları yeni ve güvenli yerlerde iskan edin. Bozkurt ve Ayancık’tan sonra en çok yıkım alan hatta en çok yıkım alan yerleşke Babaçay feryat ediyor” dedi.

 

Başa dön tuşu