CHP MİLLETVEKİLİ KARADENİZ MUHTARLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanunun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sundu. Kanun teklifiyle Muhtarların maaşlarında iyileştirme, Muhtarların bölgesi için yaptığı harcamaların karşılanması, Muhtarların fiili hizmet zammından faydalanmaları ve her köye bir ”Köy Konağı” yapılması amaçlanmaktadır.

Karadeniz’in Kanun Teklifi gerekçelerinde;
Demokrasimizin temel taşlarından olan Muhtarlarımız, köylerinde ve mahallelerinde yaşayan insanlara hizmet götürmek amacıyla yeterli ücret almamalarına rağmen canla başla çalışmaktadırlar. Doğumundan ölümüne kadar vatandaşına hizmet eden muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi, Demokrasimizi güçlendirmek için şarttır.
Mahalle Ve Köy Muhtarları hakkındaki 29/8/1977 tarih ve 2108 sayılı yasa ile Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenliklerine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Ancak aradan geçen zaman, Ülkemizin içinde bulunduğu zorluklardan ve hayat pahalılığının had safhaya çıkmasından dolayı, yapılan düzenlemeler muhtarlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak kalmıştır.
Muhtarlarımızın verdiği hizmetin kamusal bir hizmet olması, özlük ve sosyal hakları bakımından da her vatandaşın yararlanacağı haklardan yararlanmaları gerekmektedir. Muhtarlarımız aldıkları yetersiz aylıklarla tüm giderlerini karşılıyor olması muhtarlarımız açısından büyük mağduriyetler yaratmaktadır. Yine kendilerine kalan harçlardan hizmet verdiği binanın kirası, elektriği, suyu, telefonu ve benzeri ücret ve masrafları da karşılıyor olması ortaya çıkan mağduriyetleri daha büyük bir sorun haline getirmektedir.
Bölgesinde mesai kavramı olmadan özveri ile çalışan muhtarlarımızın yıpranma payı olarak bilinen erken emeklilik hakkı sağlayan fiili hizmet zammından faydalanması için özlük haklarında iyileştirme yapılması amaçlanmaktadır.

Kanun teklifi madde gerekçelerine göre;

Ayrıca muhtarlarımızın daha iyi şartlarda ve ortamda hizmet verebilmeleri, vatandaşlarımızın köy konaklarında hizmetlerden daha iyi faydalanabilmeleri ve uzaklardan köylerine gelen vatandaşlarımızın daha iyi ağırlanabilmeleri için her köye bir köy konağı yapılması uygun olacaktır.
Bölgesine hizmet için büyük özveri ile çalışan muhtarlarımızın sorunlarının çözümü, mağduriyetlerinin giderilmesi, ayrıca vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verilebilmesi için her köye bir köy konağı yapılması ve muhtarlarımızın gelirlerinin artırılması amacıyla bu kanun teklifi hazırlanmıştır. ” hükümleri yer aldı.

MADDE 1- Muhtarların görevi dolayısıyla yaptığı harcamaların karşılanması amaçlanmaktadır.
MADDE 2- Muhtarların maaşlarında iyileştirme yapılması amaçlanmaktadır.
MADDE 3- Muhtarların fiili hizmet zammından faydalanmaları amaçlanmaktadır.
MADDE 4- Her köye bir Köy Konağı yapılması amaçlanmaktadır.

Başa dön tuşu