DENİZ SALYASI SİNOP’TA DA GÖRÜLDÜ !

Marmara Denizi’nde birçok noktada görülen deniz salyasına benzer deniz üzerindeki tabaka şimdi de Sinop’ta görüntülendi.

Sinop Limanı’nda denizin üstünde evsel ve endüstriyel atıklar sonucunda mikroorganizmaların aşırı derecede üremesiyle ‘deniz salyası’ benzeri bir tabaka oluştu.

Marmara Denizi’nin tamamında etkili olan deniz salyası iddialarının ardından Karadeniz’de oluşan benzer görüntüler korkutuyor. Su altında birçok canlıya zarar veren müsilaj, Marmara Denizi’nin tamamında etkili olurken, Sinop Limanı’ndaki tek hücreli mikroorganizmaların (mikroalgler) aşırı üremesi endişeleri arttırdı. Sinop Limanı’nda oluşan mikroorganizma tabakası gazeteciler tarafından görüntülendi.

Bilim insanları, görüntünün siyanobakteri organizmalarının aşırı derecede üremesiyle suyun renk değiştirmesi sonucu ortaya çıktığını tahmin ediyor. Bu tür görüntülerin genellikle evsel ve endüstriyel atıkların çok fazla olduğu yerlerde görüldüğünü belirten bilim insanları, Sinop’ta oluşan tabakanın deniz salyası ile aynı türden olmasa bile, onun bir benzeri olduğunu ve mikroorganizmaların aşırı derecede üremesi sonucu oluştuğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu