‘’DİKKATLİ OL BAŞARILI OL’’ ETWİNNİNG PROJESİ

Zihinsel gelişim yetersizliği olan ve otizmli bireylerde akademik başarıyı artırmak için uygulanan ‘’DİKKATLİ OL, BAŞARILI OL’’ ETWINNING Projesi Durağanda da hayata geçti.

Türkiye’de 9 okulda, zihinsel gelişim yetersizliği olan ve otizmli bireylerde akademik başarıyı artırmak için uygulanan projede ilçemiz 75.Yıl Cumhuriyet Yatılı Bölge Ortaokulu Özel Eğitim öğretmeni Esra ERMİŞ’in de içinde yer aldığı 6 farklı ilden 9 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen projede özel gereksinimli bireylerin dikkat süreleri artırılmayı planlanıyor. Özel eğitim öğretmeni Esra ERMİŞ ; ‘’Dikkat şüphesiz ki bizi hayatta tutan en önemli etkenlerden birisi. Öyle ki dilimizde pek çok söz öbeğinde bile yer almıştır. “Dikkat etmek, dikkat çekmek, kendine dikkat et, aman dikkat, dikkati çekmek, dikkate almak “ gibi… Başarının en önemli basamaklarından birisi de dikkat etmektir. Sınavda, trafikte, derslerde, hayatta her yerde dikkat bizim için vazgeçilmez bir koşuldur. Tabii ki
okul ve eğitim hayatında da öyledir. Ancak özel gereksinimi olan öğrencilerin dikkat konusunda sınırlılıkları vardır. Dikkat süresi diğer öğrencilere göre oldukça kısadır ve dikkatlerini odaklama konusunda istendik düzeyde değildir ‘’ dedi. Proje de , gerek dikkat oyunları gerekse de testlerle çocukların dikkat süreleri ölçülüp, dikkat sürelerinin uzatılması sağlanıyor ve başarıyı yükseltmek hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılan çalışmalar;

Başa dön tuşu