DURAĞAN’DA ZEYTİN ÜRETİMİ İÇİN DELİCELER AŞILANIYOR!

Kaymakamlıkta başlatılan zeytincilik faaliyetleri ve programda önemli bir aşamaya daha geçildi.
Yağbasan ve Çaltucak Köylerinde bulunan deliceler (Yabani Zeytin) Durağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Gemlik’den getirilen 2500 adet aşı kalemi ile aşılanmaya başlandı. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülecek çalışmalar kapsamında Sinop Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca çalışma yapacak köylülere aşı eğitimi verilerek çalışmalara başlanıldığı öğrenildi.
Vejetasyon döneminde alınacağı sonuçlara paralel olarak aşama aşama sayı ve alan olarak çok daha fazla zeytin ağacının aşılanması planlanan programda, bu kez köylülerin mutlaka süreci ve zeytincilikle iştigal edecek seviyeye gelmesi hedefleniyor.
Durağan Belediye başkanı Ahmet Kılıçaslan’da sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise projeye destek veren herkese teşekkür ederek; “Ümidimiz ve niyetimiz, Karadeniz Bölgesinde zeytini ve zeytinyağını profesyonel ve sistemli bir şekilde üreterek; Sinop ve Durağan için istihdam sağlayan, gelir getiren ekonomik bir değer ve marka yüzü haline getirmektir.
Zeytincilik Projesinin başka saç ayakları da bulunmakta olup, kamuoyu gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilecektir” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu