DUYGUSAL DOLANDIRIYORLAR!

Son günlerde ilçe merkezlerinde artan ‘kanser ve engelliler için yardım topluyoruz’ adı altında esnafları ziyaret eden yardım adı altında satış gerçekleştiren dolandırıcılar köylere de çıkmaya başladı. Vatandaşın yardımlaşma duygusunu istismar ederek perakende satış fişi ile yardım toplayan grup köy muhtarları ve köy imam – hatiplerini de bu süreçte kullanmaktan çekinmiyor. Özellikle bölgede yaşayan kanser hastası ya da engelli vatandaşa yardım topluyoruz diyerek insanımızın yardımlaşma duygusunu sömürenlere kimse dur demiyor.
Ellerinde büyükşehirlerdeki adreslere ait yardımlaşma derneklerinin perakende satış fişi ile yardım toplamaları dikkat çekiyor. Alındı belgesi yada izin belgeli yardım koçanı ile değil vatandaşa ticari bir satış makbuzu veriliyor.
Köylere kadar girerek vatandaştan yardım adı altında satış gerçekleştirilmesi gerçek manada yardım toplayan bir çok derneğin önünü kesiyor. 2860 saylı kanun gereği valilik ve mülki amirin iznine bağlı olarak gerçekleşen yardım toplama işleminde vatandaşa perakende satış fişi verilmesi kafaları karıştırıyor… Vatandaşlarımızın bu tür dayanışma ruhu gerçekleştirdiği yardımlarda şikayetler ise gittikçe artıyor.

Başa dön tuşu