GALİÇYA; TÜRKÜN MEZARI,TÜRKÜN ÖKSÜZ ŞEHİTLİĞİDİ

Gazetemizi ziyaret eden ve gittiği yerlerde Çanakkale, Kut’ül Amare ve Galiçya ile bilgiler veren Gazeteci-Yazar Hamit Puhaloğlu; İngilizlerin, Çanakkale, Kut’ül Amare ve Galiçya’yı Türklere unutturmaya çalıştığını ifade etti.

GALİÇYA; TÜRKÜN MEZARI, TÜRKÜN ÖKSÜZ ŞEHİTLİĞİDİ“ENVER PAŞA GALİÇYA’DA SAVAŞAN OSMANLI ASKERLERİNE MORAL ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR”
Galiçya Savaşı hakkında da açıklamalar yapan Puhaloğlu, “Birinci Dünya Savaşı’nda müttefikimiz olan Avusturya-Macaristan imparatorluğuna bağlı bir eyalet olan Galiçya, doğusunda Rusya, kuzeyinde Polonya güneyinde de Karpat Dağları’nın bulunduğu yaklaşık 80 bin kilometre kare verimli bir yer olup yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle meşhur bir kara parçasıdır. Daha sonra savaşın ilk günlerinde Rusya’nın saldırılarına uğramış, 26 Ağustos 1914’te başlayan 11 Eylül 1914’te biten savaşta Ruslar galip gelmiş, cephe hattı yaklaşık 50 kilometre yarılarak tüm Avusturya- Macaristan toprakları savunmasız hale gelmiştir. Avusturya- Macaristan İmparatorluğu 100 bin askerini de Ruslara esir vermiştir. Bundan sonra Almanlar ve Avusturyalılar Osmanlı Devleti’nden yardım istiyorlar. Bu yardımlar Edirne, Keşan ve Uzunköprü’den trenlerle Ukrayna’ya ilk Türk askerleri yollanıyor. Bunlar 19 Ağustos 1916’da düşmanla ilk sıcak teması sağlamış olup 11 Eylül 1916 yılında Osmanlı Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili Enver Paşa, Galiçya’da savaşan Osmanlı askerlerine moral ziyareti etmiştir. Ayrıca İstanbul’da kesintisiz iletişim devam etmiş, gün gün ve an an Osmanlı askerlerinin durumu ve savaşın seyri değerlendirilmiştir” diye konuştu.

“OSMANLI’NIN BEYİN KADROSU GALİÇYA’DA İMHA EDİLMİŞ”
Puhaloğlu, “İngilizler çok uyanık bir millet. Üç tane şeyi bize unutturmuş. Çanakkale’yi, Kut’ül Amare’yi ve Galiçya’yı unutturmuş. Galiçya’nın özelliği şu, 32 bin 500 asker gitmiş 480 tanesi kurmay subay. Bir tanesini söyledik, Ahmet Şükrü Oğuz, Enver Paşa’nın yaveri ve özel hücum kıtaları komutanı. Yani tarihte duyduğumuz meşhur adamlar var, onların komutanının komutanı. 480 kurmay subay gitmiş, yaklaşık 400’ü şehit olmuş orada. Yani Osmanlı’nın beyin kadrosu Galiçya’da imha edilmiş, belki de bilinçli olarak. Bunun üzerine gidilmiyor. Galiçya denen toprak öz Türk. Tarihte insanların bilmediği bir şey daha var. Lozan Anlaşması’na göre, Türkiye’nin sınırları çizildi. Bir ülke var, tamamen Osmanlı toprağı kimse bunu bilmiyor. Burası Yemen’dir. Tarihte Atatürk Medine’de Peygamber efendimizin mezarını yıkmak isteyen Suudlar’a bir telgraf çekiyor, eğer buna müdahale ederseniz ordularımı oraya yollarım diyor. Orada Yemen’de bizim dönemeyen yüz binlerce askerimiz oldu. Geri getirememişiz. Evlenmişler, neslimiz orada devam ediyor” açıklamasında bulundu.
ÇİMPE KALESİ TÜRK MİLLETİNİN
AVRUPAYA AÇILAN KAPISIDIR


Puhaloğlu; “Osmanlı Ordusu tarafından 14 13. yüzyılın sonlarında fethedilen, Balkan topraklarının güneydoğu kesiminde Gelibolu Yarımadası’nda yer alan önemli bir kaledir. Osmanlı Türklerinin Çimpe Kalesi’ni alması Rumeli’ye geçişinde ve Balkanlar’ın tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak nitelendirilir” dedi.

Başa dön tuşu