GÖLALAN – HACIMAHMUTLU’YU NE ZAMAN BAĞLAYACAKSINIZ? SARIKADI – ALAÇAM YOLUNU NE ZAMAN HATIRLAYACAKSINIZ?

Vekil Karadeniz: Yazık çok yazık, 20 Yıldır 2 km yolu bağlayamadılar…

Durağan Türkiye’nin Hizmet Noktasında En Geri Kalmış İlçesidir…

GÖLALAN – HACIMAHMUTLU’YU NE ZAMAN BAĞLAYACAKSINIZ? SARIKADI – ALAÇAM YOLUNU NE ZAMAN HATIRLAYACAKSINIZ?

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Durağan’da köyleri ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını, taleplerini dinledi. CHP Durapğan ilçe başkanı Mustafa Eker, İYİ Parti ilçe başkanı Musa Önder’le köylere çıkan Karadeniz Gölalan, Olucak, Hacımahmutlu, Köseli, Sarıkadı, Çandağı köylerinde yapılan hizmetleri ve eksiklikleri de yerinde inceledi. Bir çok köye haber vermeden yapılan gezide vatandaşlarda beklentilerini ve çektiklerini Karadeniz’e anlattı.

Karadeniz Gölalan köyü Tavşanlı mahallesinden giden ve Hacımahmutlu, Çandağı grup yolu ile Alaçam yoluna bağlayacak bağlantı yolunun Tavşanlı- Hacı Mahmutlu arasındaki 1800 metre kalan bağlantısının yapılmadığını belirten köylülerin şikayetini dinledi. Karadeniz’in 1800 metrelik bağlantı yolunun yapılması hâlinde köylerin birbirine daha kolay bağlanacağını belirten köylülere ”bu yolu görüp gereğinin yapılması için mücadele edeceğim” dedi. Karadeniz köylülerin bu yola olan ihtiyacını bizzat yol deneyimi ile görmek için Gölalandan Çandağı’na ve oradan Alaçam yolu bağlantısına giderek gözlemledi. Bu civardaki köyleri birbirine bağlayan aynı zamanda grup yolu ile de Alaçam yoluna bağlanan Tavşanlı- Hacımahmutlu ve Sarıkadı Alaçam yol bağlantısının çok kısa bir mesafe kalmasına karşılık yapılamasını hayretle karşıladı. Karadeniz: “Bu köyleri ve insanlarımızı birbirine bağlayacak olan 2 kimlik bir yol hiç açılmamış, 6 km.lik bir yol ise çamura teslim edilmiştir” diyerek eleştirdi.


Karadeniz. Köyleri yakınlaştıracak ve insanımızı kaynaştıracak olan yol ağlarının eksik ya da plansız yapılmasını sert sözlerle eleştirdi. Karadeniz; “9-10 köyü Alaçam yoluna bağlayacak Sarıkadı üstündeki yol kışın ve havanın yağması durumunda gidilecek bir yol olmaktan çıkıyor. Köylü vatandaşlarımız, bu köy grubunu AlaçamSamsun yoluna bağlayacak yol için her gelen siyasiye yetkiliye bu taleplerini iletmişler ama kimse oralı olmamış. İnsanımız Samsun’a ya da Alaçam’a, Bafra’ya gitmek için 6 . km. gideceği yeri 50 km. daha fazla dolanarak gidiyorsa burada bir gariplik vardır. Siyasetçiler hem milli ekonomimize hem de vatandaşın işinin acil görülmesi fazla zaman kaybetmemesi için grup yolları üzerindeki bu tür köylümüzün menfaatine olan yolları grup yoluna acilen bağlamalıdırlar. Yolu yapmışsınız hizmete açmışsınız sadece 6 km asfalt atarak stabilize atarak yaz kış işleyecek bir yolu işletmiyorsanız, bu iş bilmemezlik vatandaşa ise eziyettir” dedi. Karadeniz Tavşanlı Hacımahmutlu ve Sarıkadı Alaçam yolu bağlantısının yakın takipçisi olacağını gerek mecliste, gerekse vilayette vatandaşın haklı talebini gündeme getireceklerini vurguladı. Karadeniz TBMM dahil tüm yetkili birimlere bu iki güzergahın neden yapılmadığını soracağını belirtti.

Karadeniz; köylülerin bahsettiği yolu görmek için çıktığı yolda gazetecilerle bağlantı noktasına kadar giderek videolu çekim yaparak açıklama yaptı. Karadeniz; “Gölalan’ dan geliyoruz. Buraya kadar Gölalan’dan25 km. yol geldik. 8 köyü birbirine ve grup yoluna bağlayacak yol tamamlanmış olsa biz 4 km de buraya geleceğiz. Ama yol yapılmış belli bir noktaya getirilmiş 2 km. kala durmuş. Orada ki 4-5 köy grup yoluna bağlanacak. Bunu yapmamak yanlış. Millete hizmet diyorsak neyin nerede nasıl olduğunu bileceğiz, ona da göre yapacağız. Bir sürü köye gittik. Bir çok yerde yola başlamışlar bitirmemişler. Köylere çıkılacak hal yok. Durağanlı hemşerilerime sesleniyorum. Durağan’ın hak ettiği hizmeti alması için el birliği ile çalışalım Durağan’ın hak ettiği hizmeti almasını sağlayalım. Suyu olmayan, yolu olmayan bir çok köy gördük burda. Yazık çok yazık” dedi.


Karadeniz Olucak Köyündeki köprüde ve Çandağı’na giden grup yolu üzerindeki menfezlerde yaptığı incelemelerde ise adeta bir şok yaşadığını ifade ederek; “hükümetin küçük ortağı askıda ekmek kampanyası düzenlemişti. İktidarın büyük ortağı ise galiba askıda köprü, askıda menfez uygulaması başlatmış. Olucak’ta ki köprü tehlike saçıyor. Çandağı grup yolu üzerinden menfezler ise adeta havada duruyor.

İnsanımızın hayatını riske edecek cana mal olacak menfezler bir an önce yeniden düzenlenmeli ve yapılmalıdır. Köylü vatandaşlar kısa bir süre önce yapıldığını belirttikleri menfezlerin sürekli dolgularla beslendiğini yap boz mantığı onarıldığını ifade ediyorlar. Ayakları tamamen boşa çıkmış Olucak köprüsü ve grup yolu üzerindeki menfezler büyük bir sel ya da afete dayanacak durumda değildir. Bunlarla ilgili neler yapılıyor yakından takipçisi olacağım. Bu iktidar döneminde yapılan menfezlerin kısa bir süre içerisinden bu şekle gelmesi denetim eksikliği midir? yoksa başka bir hesabın kurbanı mıdır?

Durağan verdiği oy ile bu iktidardan bunu hak etmeyen tek ilçedir ama Türkiye’nin hizmet noktasında en geri kalmış ilçesidir. Olucak’ta vatandaşlar kendi imkanları ile derenin suyunu içiyor yollar hizmet bekliyor bir çok köy alt yapı bekliyor ama oylar sürekli aynı partiye çıkıyorsa köylü vatandaşlarımızın verdikleri kararları, tercihleri bir kez daha gözden geçirmesinde fayda var. Durağanlı hemşerilerimiz sürekli gurbette olan göç veren bir ilçe. Siyasiler olarak bize değil bulundukları yerlerdeki hizmetleri ya da başka ilçelerden illerden köylerden gelen misafirlere Durağandaki hizmetleri sorsunlar alacakları cevaplar ne kadar hizmetten yoksun olduklarını hizmet alamadıklarını gösterecektir” dedi.

Başa dön tuşu