GÖREVE BAŞLADIĞINDA BEN İLKOKUL ÖĞRENCİSİYDİM.. BU GÜN BEN İŞE ALDIM DİYE İFTİRA ATTILAR!

CHP’Li Sinop Belediye başkanı Barış Ayhan; ulusal basına ve internet sitelerine yansıyan çalışanları ilgili haberlere çok sert çıktı. Havuz medyası; “Millet ittifakının yerel yönetimlerdeki başarısı çok yakın gelecekte genel iktidarında millet ittifakının eline geçeceğinin en büyük göstergesi. Bu rahatsızlıkla biz ve bizim gibi birçok belediye başkanımızı bu şekilde iftiralarla yıpratmaya çalışıyorlar” diyerek asılsız haberi ve bu haberin altına yorum yazanları hukuka taşıyacaklarını söyledi. Ayhan açıklamasında ; “Sinop halkı bu iftiraların asılsız olduğunu biliyorlar. Ama Türkiye’nin başka illerinde yaşayan insanlar bundan habersiz. Biz bugün onun için buradayız. Ben sizlerin Sinop kamuoyunun kafasında hiçbir tereddüt endişe olmadığını çok iyi biliyorum. Çünkü konuya hepiniz vakıfsınız. Ama Sinop dışında yaşayan insanların kafasındaki algıyı düzeltmek adına bugün bu basın toplantısını düzenliyoruz” dedi.
Ayancık Belediye başkanı haytrettin Kaya, CHP İl Başkaı İnan Savaş Yüksel ve belediye meclis üyeleri ile vatandaşlaın yoğun bir desteği ile basının karşısına çıkan Ayhan; belgelerle konuştu. Habere söz konusu edilen müdürleri kendisinin işe almadığını belirterek ben ilkokula giderken Anavatan partisinden belediye başkanı Aydın Atakan döneminde 1988 yılında işe alnmış müdür olmuş, diğeri Ak Partili belediye başkanı Zeki Yılmazer döneminde müdür olmuş diğer bayan çalışma arkadaşımızda Baki Ergül döneminde müdürlük yetkisi almış diyerek haberlere ve yapılan yorumlara çok sert tepki gösterdi. Ayhan; “Bu arkadaşlar tahsilleri gereğince 657 sayılı devlet memurları kanununun 68. maddesinin b bendindeki şartlara haiz oldukları için dönemin belediye başkanı tarafından müdürlük unvanı verilmiş ve kendileri bugüne kadar bu görevi başarı ile sürdürmekteler. Kendilerini Sinop halkı adına göstermiş oldukları titiz çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bunun dışında Sinop Belediyesinde çalışan diğer bürokrat arkadaşlarımızla ilgili birden fazla müdürlüğe baktığı iddiasında bulunulmuştur. Doğrudur, bazı arkadaşlarımız birden fazla müdürlüklere bakmaktadır. Bunların birini asaleten, birini vekaleten yapmaktadırlar. Bunun sebebi o müdürlükte istihdam edebileceğimiz 657 sayılı devlet memurları kanununun 68. maddesinin b bendindeki niteliklere haiz personelimiz olmamasından dolayı. Sinop Belediyesinde 369 personelimiz vardır bu personelimiz sadece 68’i devlet memurudur. 19 müdürlüğümüz vardır, bu müdürlüklerimizin tamamında görev yapabilecek 657 sayılı devlet memurları kanununda gösterilen niteliklere haiz arkadaşımız sadece 12 kişidir. Bu 12 kişide asaleten müdürlük görevini yürütmektedir, diğer 7’si vekaleten görevini yürütmektedirler. Sinop Belediyesinde çalışan 68 devlet memurunun içerisinde kanunun ilgili maddelerine göre müdürlük yapabilecek şuandaki müdürlerimizin dışında personelimiz yoktur” dedi.
Ayhan açıklamasında haber yapanlara; “Bunları araştıranlar Sinop Belediyesinden ellerini ayaklarını çeksinler. Mesafe uzak değil Ordu Belediyesine gitsinler, Hilmi Güler’e sorsunlar kaç tane makam işgal ettiklerini. Hilmi Güler Ordu Belediye Başkanlığı dışında hangi şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı, hangi konularda danışmanlık gibi konularda kaç yerden maaş almaktadır bunu sorsunlar. Sinop Belediyesinde Ayhan beyin vekaleten yürüttüğü müdürlük görevini araştıranlar gitsinler Hamza Yerlikaya’nın nerelerde müdürlük, danışmanlık yaptığını, hangi görevinden dolayı kaç bin TL maaş aldıklarını araştırsınlar” ifadelerine yer verdi.

1KURUŞ HARCARKAN BİLE OLAĞAN ÜSTÜ TİTİZ DAVRANIYORUZ..
Ayhan; Sinop belediyesinde gerek başkanı gerekse çalışanlarının Sinop halkının 1 kuruşunu harcarken olağansütü titiz davrandıklarını belirterek; “Sinoplu’ya hizmet etmek adına 31 Mart seçimlerinden sonra Türkiye’de belediyecilik yapma anlayışı bizimle birlikte değişmiştir. Salonların kapılarını ardına kadar açtık, belediyelerdeki meclis toplantılarından haber alamayan halkımız şimdi hangi gün hangi saatte toplantı olduğunu biliyorlar. Bizimle beraber gelip meclis toplantılarına giriyorlar ve izliyorlar. Sinop Belediyesinde birçok millet ittifakına haiz olan belediyelerde olduğu gibi ihaleler canlı yayın ile basının önünde yapılıyor. Sinop ile ilgili karar alınacağı zaman yine Sinop halkına danışarak Sinop halkı ile birlikte yapıyoruz. Bu anlamda bundan rahatsız olanlar asılsız haberlerle Sinop gündemini maalesef meşgul edecekler” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu