‘HAK ETTİĞİ SAYGINLIK İÇİN…’ ‘SÖZÜNDE DURMAYAN İKTİDARIN DAVASINI GÜDÜYORSA…’

İYİ Parti grubunun TBMM’nde verdiği “öğretmenlerin sorunlarının araştırılması ve mesleğin saygınlığının güçlendirilmesi için, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi yönünde vermiş olduğumuz Meclis araştırma önergesi üzerine Ak Parti grubu adına bir konuşma yapan Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş Ak Parti döneminde öğretmen sayısınını arttığını ve norm kadro sayısının %92 oranında dolu olduğunu söyledi. Maviş konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve HDP’yi hedef aldı. Kılıçdaroğlu’nu hedef aldığı konuşmasına aslen Sinoplu olan İstanbul milletvekili ve CHP grup başkan vekili Engin Altay cevap verdi.
Maviş Konuşmasında, “Biz, eğitimin niteliğinin öğretmen niteliğiyle çok yakından ilişkili olduğunu biliyoruz. Öğretmen, öğretim sürecinin öznesidir. Bir okul, içindeki öğretmenler kadar iyidir. Eğitimde yapılacak iyileştirmeler öğretmen niteliğini artırmaya dönük politikalardan başlamalıdır. Öğretmeni dönüştürebildiğimiz ölçüde eğitim sistemini geliştirebiliriz. Bu düşüncelerden hareketle politikalarımızın odağında, eğitimi iyileştirmeye yönelik her türlü kararımızın merkezinde öğretmen olmuştur. Bu nedenle iktidarlarımız döneminde öğretmen açığını kapatmak temel hedefimiz oldu. Bizim iktidarımız döneminde atanan öğretmenlerin sayısı iktidara geldiğimiz dönemdeki öğretmenlerin sayısıyla karşılaştırıldığında yüzde 71’e denk gelmektedir. Aslında 516 bin olan öğretmen sayısı 1 milyonlara yaklaşmıştır. Norm kadro doluluk oranı ülke genelinde yüzde 92 seviyesindedir. Ücretlerde de 2002 yılıyla bugünü karşılaştırdığımızda çok büyük artışlar olmuş, yüzde 828’lik bir artış sağlanmıştır. Bunları bu kürsüye her çıktığımızda defalarca söyledik.Şunu çok rahatlıkla gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki 2002’den bugüne kadar öğretmenlerimizin hak ettiği saygınlığı yakalayabilmesi için en önemli adımlar AK PARTİ iktidarları döneminde atılmıştır” dedi.
Maviş konuşmasının bir bölümünde CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştirirken HDP’nin cahil toplum siyiyorlar sözlerine sert cevap verdi. Maviş; “ Ancak Öğretmen Günü gibi tarihî bir günde Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanının Cumhuriyet Halk Partisine oy vermeyen öğretmenleri öğretmen olmamakla hatta onurlarını -affedersiniz- satmakla Biraz önce bu kürsüden konuşan HDP milletvekilinin sözlerini de burada sizlerle bir kere daha paylaşmak istiyorum. Güya AK PARTİ cahil toplum istiyormuş. Çocuklar çukurlara çağrılırken, çocuklar dağlara çağrılırken, eğitim hayatından kopartılırken, okullar yakılıp yıkılırken, öğretmenler şehit edilirken sesi çıkmayanlar bu kürsüden AK PARTİ’nin cahil toplum istediğini hiçbir şekilde söyleyemezler. AK PARTİ gerici ve yobaz öğretmenler istiyormuş, gerici ve yobaz sadece totaliter ideolojilere inanan ancak sizin gibi kafalar olabilir. (AK PARTİ sıralarından Bunu da buradan açık ve net bir şekilde vurgulamak istiyorum. Sizin söylediğiniz bu ifadeler anakronik, tarih dışı kalmış, tek parti döneminin totaliter ideolojisi döneminde söylenmiş sözlerdir. Eğer gerici arıyorsanız, eğer yobaz arıyorsanız tarih dışı kalmış ideolojilere, çocuklarımızı mahkûm etmek isteyen yandaşınız PKK’ya dönüp de bakın, ona da iki çift buradan laf söyleyin” dedi.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge vereceğim’ diyenler sözünde durmuyorsa!
Maviş’in konuşmasının ardından söz alan CHP grup başkanvekili Engin Altay’da Maviş’in hemşehrisi olduğunu ve herkesin bulunduğu pencereden olayları değerlendirdiğini ifade ederek; elbette herkes bulunduğu pencereden olayları değerlendirecek, bu normal. Genel Başkanımız öğretmenlere hakaret etmedi, Genel Başkanımız şöyle seslendi: “Türkiye’de öğretmenlerin sorunları var.” dedi. “Örneğin, 3600’ü bekliyorlar.” dedi. “Örneğin, meslek sorunlarıyla ilgili, ekonomik sorunlarıyla ilgili, eğitim-öğretim ortamındaki sorunlarla ilgili öğretmen sendikalarının taleplerine bir öğretmen kayıtsız kalıyorsa bu yanlıştır.” vurgusu yaptı. Olay bundan ibarettir, olay bundan ibarettir ve ben de katılıyorum. Bir öğretmen… Bir siyasi parti “Öğretmenlere 3600 ek gösterge vereceğim.” diyor, sözünde durmuyorsa ve o öğretmen, o siyasi partinin davasını güdüyorsa bende biraz şüpheyle bakarım. Ne var bunda, ne var bunda?” diye sordu.

Başa dön tuşu