İKTİDAR AYMAZLIK İÇERİSİNDE….

CHP Sinop İl başkanı İnan Savaş Yüksel 28 Temmuz’da Antalya Manavgat’ta başlayan 43 ilimizde 200’e yakın noktada çıkan orman yangınları ile ilgili açıklamada bulundu. Yüksel; “ormanlarımıza, yaban hayatına, yerleşim bölgelerine, ülkemize telafisi imkansız kayıplar vermiştir. Bu yangınlarda yedi insanımızın yanı sıra, yaşam alanı bu ormanlar olan kurdundan kuşuna, kaplumbağasına, geyiğine kadar binlerce, milyonlarca evcil ve yaban canlarımız da yanarak yaşamlarını kaybetti, yüzlerce yıllık zeytin ağaçları, meşe ağaçları yanarak kül oldu. Ülkemizde çok büyük bir felaket yaşanmaktadır.

Bu yangınlarda hayatını kaybeden yedi vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Yangınları söndürmek için gece gündüz canla başla mücadele eden, büyük bir gayretle çalışan itfaiye ve orman emekçilerimize, belediye personelimize, köylülerimize, halkımıza büyük bir içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Orman yangınlarında esas olan ormanı yangından korumak, yangın başlangıcında hızlı bir şekilde müdahale ederek söndürmektir. Saray iktidarı 19 yangın söndürme uçağıyla yangınlara hızla müdahale ederek söndüren Türk Hava Kurumu’nu siyasi saiklerle yıpratmış ve kayyum yönetimine terk etmiştir. Uçaklar bakımı için 4 milyon dolar gerekiyordu gerekçesi ile kayyum yönetimi ve Tarım Orman Bakanlığı tarafından kullanım dışı bırakılarak hangarlarda çürümeye terk edilirken, ikisi Rusya’dan günlüğü 1,3 milyon liraya üç uçak kiralanarak yangın söndürme mizanseni yapılmıştır. Pek çoğu karadan müdahalenin mümkün olmadığı coğrafi bölgelerde olan ve havadan hızlı müdahale ile söndürülmeyen bu yangınlar sıcak ve kuru havanın etkisiyle hızla yayılarak ülkemizin en büyük felaketine dönüşmüştür” dedi.

ATIL VAZİYETTEKİ UÇAKLAR VEKİLLERİMİZ TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlığında 11 Büyükşehir Belediye Başkanının Türk Hava Kurumu Başkanlığını ziyaret ederek THK bünyesindeki uçakların CHP’li Belediyeler tarafından kiralanarak bakımlarının ve kullanımlarının sağlanması çağrısında bulunulduğunu hatırlattı. Yüksel bu çağrıların cevapsız kaldığını ve uçak falan yok denmesine karşın milletvekilleri tarafından atıl vaziyetteki THK uçakları görüntülendiğini söyledi.

Yüksel bütün bunlara rağmen işktidarın aymazlık içerisinde olduğunu ifade ederek; “bütün bunların üzerine iktidar büyük bir aymazlık içerisindedir. Henüz yangın bütün hızıyla devam ederken TOKİ tarafından kredi ile yapılacak evlerin görseli paylaşılmış, vatandaşlar aranarak kredi ile ev teklifi yapılmıştır. AKP’li Antalya Gündoğmuş Belediye Başkanı ”Evleri kullanılmaz hale gelen vatandaşlarımız için TOKİ tarafından 20 yıl ödemeli, çok düşük faizlerle, istedikleri şekilde evler yapılacak. Evi eski olan vatandaşlar, ‘keşke bizim de evimiz yansaydı’ diyecekler diye düşünüyorum. Onlara devletin teselli hibesi çok fazla”şeklinde mağdur vatandaşı müşteri olarak gören oldukça talihsiz bir açıklama yapmıştır.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ‘Büyükbaşsa büyük baş, koyun, beyaz et hepsinin ödemelerini yapacağız’ derken yangında hayatını kaybeden canlarımza kasap mantığı ile yaklaştığını ortaya koymuştur. Marmariste pek çok bölgesinde yangın devam ederken yaptığı konuşmanın ardından dinleyen halkın üzerine çay fırlatarak felakete ve halkımıza olan bakış açısını yansıtmış ve halkımızı kutuplaştırıcı açıklamalarına devam etmiştir.

Yangın bölgelerinde AKP iktidarı halkın büyük teveccühü ile seçilmiş muhalefet partisine mensup Belediyeleri dışlayan kriz yönetimi oluşturmuştur. Tüm halkımızın ve devletin tüm güçlerinin seferber olması gereken bu büyük afet döneminde bile muhalefete ait yerel yönetimleri yok sayarak ve çalışmalarını engellemeye çalışarak yangınlara müdahaleye darbe vurmaktadır.

İnsanlığın ortak mirası olan ormanlarımızın yanması gibi büyük felaketlerde halklar, ülkeler arasında dayanışma gerekliliği doğabilmektedir ve bu bir insanlık görevidir. Ne yazık ki halkımızın yardım çağrıları kriminalize edilerek gündem değiştirilmeye çalışılmaktadır. Görevini gereğince yerine getirmeyen yetkililer yerine çaresizlik içinde yardım çağrısı yapan vatandaşlara siyasallaşmış yargı eliyle anayasa ve hukuka aykırı bir şekilde soruşturmalar açılmaktadır” dedi.

28 Temmuz 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanuna göre kıyılar başta olmak üzere yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilecek orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufunun Kültür ve Turizm Bakanlığına bırakılmasını da eleştiren Yüksel; “Orman yangınlarının başladığı tarihle çakışan bu kanun bizleri ve halkımızı derinden endişelendirmektedir.

İktidar partisi ve onun yarattığı tek adam sistemi, saray hanedanlığı ülkenin gündeminden kopmuş sadece kendi gündemi ile meşguldür. Ülkeyi yönetmek yerine bütçenin ve kaynakların yandaşlara aktarılması, ülke zenginliklerimizin yağmalanması ile meşgul olmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkemizin yaralarını halkımızla bir bütün olarak saracağız. Halkımızın büyük bir güvenle seçtiği 11 Büyükşehir, il, ilçe belediyelerimizle, tüm örgütümüzle yaralarımızı sarmaya, halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Ormanlarımızın kendini yenilemesi için bilimsel çözümler üreteceğiz. Sürecin takipçisi olarak yanan ormanlarımıza beton dökülmesine asla izin vermeyeceğiz. Yaralarımızı hep birlikte saracağız” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu