ORMANDAKİ ÇÖPLER İÇİNDE ADIM ATILACAK MI?

Gazetemizin 3 Aralık 2021 tarihinde 721 sayılı gazetemizde ‘TEKİR YOLU ÇÖP YOLU,DOĞASI PLASTİK DOLU…’ haberimizle gündeme getirdiği bölgedeki yatılı okulun çöplerinin alınması için ilk adımlar atıldı. Gazetemiz o dönem yaptığı haberde Tekir yolu üzerinde ormanlık alana dökülen çöpleri haberleştirmiş vatandaşların tepkisini dile getirmişti. Gazetemiz haberinde; “yetkilileri; bu doğa ve çevre katliamına sessiz kalmamaları için uyarıyoruz; madem okulu yaptınız madem yerleşim alanı ilan ettiniz yüzlerce çocuk ve çok sayıda öğretmenin bulunduğu
bölgede gelişi güzel çöp yığınlarının oluşmasına müsaade etmeyin. Tekir yolu çöp yolu, ormanları çöp deposu’görüntüsü vicdanları sızlatıyor.” diyerek haberleştirmişti.
CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker’de ormanda oluşan çöp yığınlarına tepki göstererek alınmasını istemişti. Durağan kaymakamlığı sosyal medya sitesinden yaptığı açıklama da “Eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte Alpuğan Köyü Tekir Yaylası Şehit Engin Şahin YBO ve Çerçiler Köyü Şehit Recep Geçer YBO okullarımızın birikmiş olan külleri, çöpleri ve toprak yığıntıları, ekiplerimizce alınmış olup; belirli aralıklarla ve okullarımızın talebi doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerine yer verdi. Yol üzerinde orman içine dökülen çöplerin temizlenip temizlenmediği ile ilgili bir açıklamada bulunulmaması ise dikkat çekti.

TALEPLE DEĞİL PERİYOTLARLA HER YERDEN ALIN!

CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker, özellikle yerleşim bölgelerinde ve toplu yaşam alanlarında İl özel İdaresi aracılığı ile belirli dönemlere çöpler toplanılması ve orman alanına çöp dökülmesinin önüne geçilmesinin hedeflenmesinin gerektiğinin altını çizdi. Çöplerin doğaya bırakılmasına o dönem tepki gösteren Eker; uygulamanın talep doğrultusunda değil belirli periyotlarla yapılması gerektiğinin altını çizerek; “Kanayan bir yara olan ormanlık alanlara çöp dökülmesinin önüne geçebilmek adına yapılan uygulamayı takdir ediyoruz. Ama sadece köy okulları ya da talep doğrultusunda değil köylerimizin de bu hizmete ihtiyacı var. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi belirli periyotlarla köylerden çöp toplanılması ve yakında hizmete girecek olan katık atık bertaraf tesisine götürülmesidir. Bu daha uygun olacaktır. Devlet olarak sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizde çevreye karşı ınsamızında sorumluluk bilincinin artmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Başa dön tuşu