ADA OTELİ TARTIŞMASI KARŞILIKLI AÇIKLAMALARLA BÜYÜYOR

Sinop’ta ihaleye çıkmadan kiralanan Ada otel tartışmaları büyüyor.
Ada Otel ihaleye çıkarılmadan Polis Gücü Derneğine kiralanmıştı. Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan otelin sessiz sedası ucuz fiyata kiralanmasının Sinop’ta haber olması sonrası tartışmalarda başladı. CHP Sinop İl Başkanı İnan Savaş Yüksel’in “Sinop İl Özel İdaresi Kültür Turizm ve Sosyal Tesis İşletmeleri Anonim Şirketi tarafından KAMU YARARI gözetilmeden ve KAMUYU ZARARA UĞRATACAK şekilde yapılan bu kiralama işlemine ilişkin derhal Sinop İl Özel İdaresi ‘nden bir açıklama beklediğimizi, İl Genel Meclisi Üyelerimizin söz konusu kiralama işleminin iptali için konunun takipçisi olacaklarını, Cumhuriyet Halk Partisi ‘nin Devleti zarara uğratacak hiçbir eyleme ortak olmayacağını, ortak olanların da Cumhuriyet Halk Partisinde barınamayacağını, konuyu gündeme getiren değerli basınımızca bu hususta yapılacak her türlü eylem-araştırma ve çalışmaya destek olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.” açıklamasını yapmıştı.


YANLIŞ ANLAŞILMA VAR!

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu’nunda basına düşen açıklama sonrası haber yayından kaldırılırken “Ben kimseyle hesaplaşırım şeklinde bir açıklama yapmadım. Sanırım bir yanlış anlaşılma var” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sinop_tek_kadYn_muhtar-edited.jpg


Karaömeroğlu açıklamasında; “Polis Gücü Derneğinin tamamen Emniyet himayesindedir. Ayrıca Polis Gücü Derneği Kamu yararına bir dernektir. Ada Otel zaten kamudaydı ve kamu ücretleriyle zarar ediyordu. Tekrar kamuya verilse yine zarar edecekti. Bu nedenle Polis Gücü Derneği uygun oldu. Söz Konusu derneğin bütün kararları, denetimi emniyet teşkiltımıza ve bakanlığa aittir. Vatandaşlarımızın gönlü rahat olsun. Ayrıca ben hesaplaşırız tarzında bir açıklamada bulunmadım. Bu gerçeği yansıtmıyor, sanırım bir yanlış anlaşılma var” açıklamasında bulundu.

CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz’de oteli sordU; “SORUMLU KİMSE ORTAYA ÇIKMALI TÜM SİNOP’A HESAP VERMELİDİR’’

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Barış-karadeniz.jpg


Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili, Genel Başkan Başdanışmanı Barış Karadeniz Sinop kamuoyunda büyük tepki toplayan ve ihaleye çıkılmadan el altından gerçekleştirilen Ada Otel’in kiralanması hususunu dile getirdi. Karadeniz;’’ Sorumlu kimse ortaya çıkmalı tüm Sinop’a hesap vermelidir’’ dedi.
Sinop İl Özel İdaresi uhdesinde bulunan ve önceki dönemlerde Öğretmenevi tarafından işletilen Ada Otel’in ihaleye çıkılmadan bir derneğe oldukça cüzi bedelle kiralanması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz; “Her geçen gün yeni bir usulsüzlük her yeni gün bir adaletsizlikle karşı karşıya kalıyoruz. Konu AKP olunca ülkede artık her şey mümkün. Sinop’un en değerli noktalarından ve İl Özel İdaresi uhdesinde olan Ada Otel tam anlamıyla peşkeş çekiliyor. Normalde ihaleye çıkılması, komisyona havale edilerek incelenmesi ve görüşülmesi gereken konu yangından mal kaçırır gibi alelacele geçiştiriliyor. İhaleye çıkılsa çok daha yüksek bedellerle kiralanacak bahse konu alan, yıllık 270 Bin Lira gibi bir gösterişlik bedelle Polis Gücü Derneği’ne kiralanıyor. Kamuoyu adına soruyorum; Ada Otel üzerinde söz sahibi olan ve Sinop İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan Kültür Turizm ve Sosyal Tesis İşletmeleri Anonim Şirketi‘nin Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır? Ada Otel kiralanırken ihaleye çıkılmış mıdır? Başka teklif veren kurum, kuruluş ya da firma var mıdır? Söz konusu şirket hangi mevzuata hangi kanuna dayanarak Ada Otel’i kiralamıştır? Polis Gücü Derneği’nin yöneticileri kimlerdir? İhale edilmesi, askıya çıkarılması gereken alan el altından söz konusu derneğe nasıl ve ne şartla verilmiştir? Bu usulsüzlüğün sorumlu veya sorumluları kimlerdir?
Göz göre göre devlet zarara uğratılıyor, göz göre göre devlet malı yandaşa iktidar temsilcileri eliyle veriliyor. Sorumlu kimse ortaya çıkmalı, tüm Sinop’a hesap vermelidir. Kamuoyu adına cevap bekliyoruz, konunun takipçisi olacağız‘
’dedi.

Başa dön tuşu