Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 94. yıl dönümü

Harf inkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 94. yıl dönümü, düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.
İlk tören Atatürk’ün Sinop’a ayak bastığı Limaniçi mevkisi İskele Meydanı’nda yapıldı. Meydanda toplanan vatandaşlar ve devlet erkanı, Atatürk’ün Sinop’a gelişini simgeleyen ve Türk bayraklarıyla donatılan tekne karşıladı.
Vali Erol Karaömeroğlu, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş ve beraberindeki heyet daha sonra kortej eşliğinde
Atatürk’ün kente geldiğinde yürüdüğü yoldan geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Protokol üyeleri, yürüyüş boyunca vatandaşları selamladı. Vatandaşlarda yürüyüşe katılanlara alkışlarıyla eşlik etti.

Tören Valilik önündeki Atatürk anıtına Sinop Valiliği, Sinop Belediye Başkanlığı ve Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneğinin çelenk sunması ardından, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm aziz şehitlerimizin huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Programda daha sonra Vali Erol Karaömeroğlu, Atatürk’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği ve günümüzde Adliye Sarayı olarak kullanılan binada bulunan şeref defterini imzaladı.

Vali Erol Karaömeroğlu, şeref defterine şunları yazdı; “ Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugün ilimize teşriflerinizin 94. Yıl dönümü, her yıl olduğu gibi bu yılda harf inkılabını şehrimizde başlatmanızın gurur ve mutluluğunu büyük bir sevinç ve coşku ile yaşıyoruz.
Kurduğunuz Cumhuriyetin ışığında bize işaret ettiğiniz muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle ülkemize ve aziz milletimize hizmet etmek için gece gündüz demeden, yılmadan yorulmadan çalışmaya devam etmekteyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da demokrasimize, milli irademize, milli ve manevi değerlerimize her daim sahip çıkacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Sinop’a gelişinizin 94’üncü yıldönümünde Başöğretmenimiz, Başkomutanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun ” dedi.

Açıklamada bulunan KARADENİZ; ‘‘ Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim kentimize ziyaretinin yıl dönümünün gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1928’de okuma- yazma oranını arttırarak eğitimde çağ atlatan, Arap harflerine göre daha anlaşılabilir oluşuyla toplumumuzda okuma alışkanlığı kazandıran, Türk dil fonetiğine uygun harfleri getirerek sosyal, siyasi ve kültürel anlamda reform yaratan Harf Devrimi’ni Sinop’tan başlatmış olması, ziyaretin önemini arttırmaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmenimiz, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyorum.
Biz Sinoplular olarak, bundan 94 yıl önceki Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlılığıyla; onun ilke ve devrimlerinin ışığında daima dimdik yürüyecek, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkacağız’’ dedi.

Başa dön tuşu