DARBE GİRİŞİMİNİN ÜSTÜNDEN 6 YIL GEÇTİ

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti. Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlar meydana çıktı ve 15 Temmuz şehitlerini andı. Bu yılki anma etkinliklerin teması da “Türkiye Aşkına” olarak belirlendi.
İlçemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında programımız gerçekleştirildi. Program kapsamında Şehit ve Gazi aileleri ile tarihi Durakhan’da yemek programı düzenlendi,Şehit mezarları ziyarette bulunuldu. Daha sonrasında şehadete ulaşan Şehitler için düzenlenen Mevlid-i Şerif programı gerçekleştirildi. Ardından Şehit aileleri ve 15 Temmuz Gazisinin ailesi evlerinde ziyaret edildi.
Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Kaymakamlık tarafından “ Milli Birlik Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Belediye Meydanında bir araya gelen vatandaşlar, Türk bayraklarıyla Milli Birlik Yürüyüşüne katıldı.

15 Temmuz’un neden yaşandığıyla ilgili konuşan AkParti Milletvekili Nazım MAVİŞ :’’ 2016 yılının 15 Temmuz gecesi ülkemiz, Fetö terör örgütü eliyle tarihinin en ağır imtihanlarından biri olan hayâsız bir darbe kalkışmasına maruz kalmış; Allah’ın yardımı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın dirayeti, aziz milletimizin cesareti ve kahraman emniyet ve silahlı güçlerimizin üstün gayretleriyle bu büyük ve hain fetöcü darbe teşebbüsü bertaraf edilmiştir. Vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan aziz Milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimini tüm vatanseverlerle birlikte sokaklara dökülerek, bu uğurda canlarını vererek engellemiştir. 15 Temmuz gecesi yaşananlar, Milletimizin lideriyle el ele vererek meydanlarda gösterdiği birlik ve dayanışma ruhunun en güzel örneğidir. Milletimizin birlik ve beraberliğine ülkemizin bağımsızlığına kast eden hainler bilsinler ki amaçlarına asla ulaşamayacaklardır.

O gece TBMM’deki Milletvekilleri olarak bizler, Milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açık kalmasını sağlayarak, Milletimize azim ve cesaret vermek için çelikten irademizi ortaya koymanın bahtiyarlığını yaşadık. Bağımsızlığımızın karargahı olan Gazi Meclisimizin İstiklal Savaşındaki kahramanlığı nasıl unutulmamışsa, 15 Temmuz gecesi Meclisimizin gösterdiği Milletin emanetini koruma iradesi de asırlarca unutulmayacaktır’’ ifadelerine yer verdi.
15 Temmuz’un neden yaşandığıyla ilgili konuşan Durağan Kaymakamı Ahmet TOZLU;’’ Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük mücadeleler vererek kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisinde, tüm partilerin vekilleri, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ’nün anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimine karşı hep birlikte örnek bir mücadele vermiştir. Büyük Türk Milleti, temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmak isteyenlere karşı devletine, demokrasisine, anayasal düzenine ve özgürlüğüne bağlılığını şanlı tarihindeki gibi bir kez daha göstermiştir. “Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır” diyerek alanları dolduran milletimizin yazdığı kahramanlık destanı ile hainler hüsrana uğratılmıştır.
Ata’mızın ”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacak, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak” demiştir. Onun evlatları olarak bizler, Atamızın kurduğu Cumhuriyeti ve kazanımlarını daima yücelteceğiz ve sonsuza kadar yaşaması için mücadeleye devam edeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.
15 Temmuz’un önemi hakkında videolar da halka sunuldu ve sela ile tören bitirildi.

Başa dön tuşu