Durağan İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri KADES’i tanıttı!

Durağan İlçe Emniyet Müdürlüğü ilçenin Pazar günü Perşembe gününde KADES’i tanıttı. Pazar yerinden gerçekleştirilen uygulama ile hazırlanan broşürleri polis ekibi kadınlara dağıtırken KADES hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ülkemizde son dönemlerde ciddi oranda artış gösteren kadına şiddet ve kadın cinayetlerini önlemeye yönelik olarak ülke genelinde uygulamaya sokulan KADES hakkında sorulara da cevap verdiler.
ACİL DURUMLARDA İLK AKLINIZA GELECEK ACİL
MÜDAHALE UYGULAMASIDIR.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kades1.jpg


İçişleri bakanlığın tarafından uygulamaya alınan kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulaması olarak biliniyor.
Akıllı telefonlara, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulaması ile aktif hale gelen KADES’le şiddetin ve cinayetlerin önlenmesi hedefleniyor. KADES telefonlara indirildikten sonra T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebilen uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanıyor.
Durağan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri KADES broşürünü pazar yerinde ve uygulama noktalarında kadınlara dağıtarak projeden haberdar olmalarını sağlarken akıllı telefon kullanan kadınların telefonlarına da programı yükleyerek uygulamalı olarak gösterdi

Başa dön tuşu