HABERİMİZ ÜLKE GÜNDEMİ OLDU!

Gazetemiz imtiyaz sahibi ve CHP Durağan ,ilçe başkanı Mustafa Eker’in gündeme getirdiği bayi – galeri ve filo kiralama şirketleri arasında dönen araç trafiği CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz’in yazılı soru önergesi ile TBMM gündemine taşımasından sonra bakanlığın da 1 numaralı gündem maddesi oldu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’ta katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesinde SABAH Gazetesi Ekonomi Müdürü Dilek Güngör ve SABAH Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtlayan Bakan Muş, otomobil satışlarında bayi, galeri ve filo üçgeninde yapılan kumpasa dikkat çekti…

HABERİMİZ ÜLKE GÜNDEMİ OLDU!

Uzun zamandır Durağan ilçe halkının gündeminde olan ve sürekli konuştuğu sıfır araç polemiğinde söz bakanlıkta… Filo şirketlerine ticari amaçlı olarak bayilerden veya distribütörlerden satın alınan araçlar üzerlerindeki plakalar sökülerek tırlarla Durağan’a getiriliyor, sıfır araç olarak reklam edilmek sureti ile satılan 2. el araç haberimiz bakanlık gündemindeki yerini de aldı.
CHP Durağan İlçe Başkanı Mustafa Eker’in gündeme taşıdığı ve TBMM’de yazılı soru önergesine taşınan bayi -Galeri ve filo şirketleri arasında sürdürülen ve bir çok firmanın haksız kazancına dönüşen ‘var gel’ için bakanlık harekete geçti.
CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz TBMM yazılı soru önergesinin üzerinden hafta geçmeden bakanlığın konu ile ilgili harekete geçmesi ile ilgili yaptığı açıklamada “bayilerde bulunmayan ama yediemin otoparklarda ve depolarda bulunan tırlarla taşınan araçlar hem ülke gündemine hemde küçük bir ilçe olan Durağan’da milletin gözü önünde devletin durumunu sorgulamaya açmıştı. Bir çok galerici bu araçların nasıl bu kadar ucuza satıldığını sorgularken araçları alan isimlerin, kaymakam, AKP il ve ilçe başkanı, il egenel meclis üyeleri ve yönetiminde yer alan isimler olduğu iddiası Durağan’da yediden yetmişe herkes konuşurken kimsenin görmemesi, duymaması dikkat çekici idi. Bu sadece Durağan’da değil Türkiye’nin bir çok noktasından gelen önemli şikayetler arasında yer alıyordu. Konuyu TBMM’ne taşıdıktan sonra Ticaret bakanımız sayın Mehmet Muş’un konuya duyarlılığı ve bu süreçleri incelemeya aldıklarını belirtmesini umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Devletin tüm birimleri ile adil ve şeffaf bir süreç yöneteceğine, haksız kazanç elde eden, devletin yasalarını arkadan dolanarak kendine çıkar sağlayanlara, imtiyaz isteyenlere iktidarın gücünün arkasına saklananlara karşı da tarafsız bir mücadele yürüteceğine inanmak istiyoruz”

haber:şehir gazetesi

ŞİŞİRİLMİŞ FİYATI KIRIŞIYORLAR


Otomobil fiyatlarındaki artış ve araç bulunamaması şikâyetlerine dikkat çeken Bakan Muş, bayilerin otomobili galeriye satmış gibi fatura kestiğini ve ‘araç yok’ dediğini belirten Muş, “Galeride araç katmerli fiyata satılıyor. Şişirilmiş fiyatı kırışıyorlar. Aslında işlem kağıt üzerinde” dedi. Araç kiralama şirketlerinin de (Rent a Car) ana bayiden araç almış gibi görünüp aracı yüksek fiyattan elden çıkardığını ifade eden Muş, “Onlara belli kilometre dolmadan veya belli süre geçmeden satış kısıtlaması getireceğiz” dedi.
Otomobil piyasasında şeytan üçgeni! Ticaret Bakanı Mehmet Muş kurulan kumpası açıkladı

2 MİLYON LİRA CEZA
Konunun incelendiğini ve tespiti halinde 2 milyon lira ceza kesildiğini ifade eden Muş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vatandaşlarımızdan özellikle bayilerin, galerilerin fatura ettiği araçlarla ilgili normal fiyatının üzerinde bazı taleplerde bulunulduğu konusunda ihbarlar geliyor. Bunu inceliyoruz. Bununla ilgili bir çalışmamız söz konusu eğer bir bayii, bir galeri ile böyle işbirliğine girip arabaları bayi üzerinden bunları üçüncü bir şahsa faturalandırıp veya faturasız normal fiyatının üzerinde bir fiyat istedikleri tespit edilirse ona göre uygulamamız olacak. Yapacağımız tespitlere göre gerekirse orada bazı değişiklere gidebiliriz.”

Kaynak – Foto: Ahaber

.

Başa dön tuşu