Sinop emniyetinden av tüfeği sahiplerine 1 Mart uyarısı

Yivsiz tüfek (av tüfekleri) ruhsatlarının 1 Mart 2023, silah ruhsat kartlarının ise 17 Temmuz 2025 tarihlerine kadar yenilenmesi gerekiyor.

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada av tüfeği sahipleri uyarıldı. Yapılan açıklamada; “Eski tip (sarı/beyaz) yivsiz tüfek ruhsatnamelerinin 01.03.2023 tarihine kadar yenilenmesi gerekmektedir. Bu tarihe kadar müracaat edilmemesi halinde idari para cezası uygulanacaktır” denildi.

Halihazırda kullanılmakta olan Silah Ruhsat Programı’nın teknolojik imkan ve ihtiyaçlara cevap verememesi üzerine hazırlanan Ateşli Silahlar Projesi (ASİP) kapsamında yivsiz tüfek ruhsatnamelerinin 1 Mart’a kadar yeni nesil kartlarla değiştirilmesi gerekiyor.

ASİP projesi ile yivli ve yivsiz silahlara ait çok sayıda silah ruhsatının, taklit edilemez, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerini taşıyan çip veya karekod bulunan bir kartta toplanması, pasaport, sürücü belgesi ve özel güvenlik kimlik kartlarında olduğu gibi tek merkezden düzenlenmesi amaçlanıyor.

Başa dön tuşu