Uğur Mumcu Sinop’ta anıldı

Ankara’da 24 Ocak 1993’de aracına konulan bombanın patlatılması sonucu evinin önünde hayatını kaybeden Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, CHP Sinop İl başkanlığı tarafından ölüm yıldönümünde Sinop’ta anıldı. Programda ayrıca hain bir suikast sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve devlet adamı İsmail Cem’de anıldı.

Uğur Mumcu’nun ismini taşıyan meydanda Sinop Belediyesi tarafından yaptırılan Uğur Mumcu Heykeli önünde gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra bir konuşma yapan CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun haince katledilişinin 30. yılında kendisini sevgi, saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.

GAFFAR OKKAN, İSMAİL CEM VE FATMA GİRİK’TE ANILDI

Yüksel; “Ayrıca bu vesileyle yine 24 Ocak tarihinde aramızdan ayrılan değerli
siyasetçi İsmail Cem’i, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı ve değerli sinema sanatçımız Fatma Girik’i de rahmetle anıyorum. Bugün programı yetişmediği için Ankara’dan dönüp
aramamızda olamayan Sayın Belediye Başkanım Barış Ayhan’ı, buraya Uğur Mumcu’nun heykelini diktiği ve bu meydanın tekrar Uğur Mumcu Meydanı kimliği kazanmasına olanak sağladığı için bir kez daha kendisine teşekkürlerimi ve şükranlarını sunuyorumUğur Mumcu’nun katledilişinin ardından 30 yıl geçti. Maalesef 30 yıl sonunda ülkemizde bazı şeylerin değişmediğini üzülerek görüyoruz.
Geçtiğimiz günlerde genç bir siyasetçi kardeşimiz, bir vatansever, değerli bir arkadaşımız Türkiye’nin başkentinde, başkentin merkezinde güpegündüz hain bir pusu ile yine katledildi. İktidarın büyük ortağı ve küçük ortağı siyaset uğruna, oy uğruna, menfaat uğruna bu failleri apaçık ortada olan cinayetin üzerine gitmiyorlar. Aksine aydınlanmaması için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. İşlerine geldiği zaman hukuka müdahale edemeyiz diyenler, davaya bakan savcının ne yapacağını kestiremedikleri için ikinci bir savcıyı daha herhangi bir davada görmediğimiz bir uygulamayla ikinci bir savcıyı daha davaya ortak yetkili olarak atattırıyorlar.
Siyaset, oy, menfaat uğruna Sinan Ateş’in yavrularının baba baba diyen seslerini bile vicdanlarına hitap etmediği bu insanların bu siyasetini lanetliyorum kınıyorum.

Çok az kaldı arkadaşlar seçimler yaklaşıyor. En kötü ihtimalle üç dört ay içinde bir seçime gideceğiz. Bu adalet bilmeyen hukuk tanımayan israf düzenini, bu saray düzenini hep birlikte değiştireceğiz. Sizleri hep birlikte sandıklara sahip çıkmaya, bu seçimde birlikte çalışmaya, bu hak hukuk adalet bilmez iktidarı değiştirmeye, hep birlikte mücadele etmeye çağırıyorum. Rahmetli Uğur Mumcu’yu bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyorum. Değerli belediye başkanımıza bu heykel için ve meydanın Uğur Mumcu Meydanı olarak kalmasına olanak sağladığı için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Uğur Mumcu Heykelini yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hüsnü Ertuğ Atlı ise; “Böyle bir heykelin yapılmasında bana bu fırsatı verdiği için Sinop Belediyesine ve Barış Ayhan başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bu heykel neden burada ve neden yönü karşıya doğru bakıyor? Çünkü kolunun altındaki dosyalar ve yapraklar bunu zaten belirliyor. Daha doğrusu adaleti aramak için yürüyor, adliyeye doğru gidiyor” diye konuştu.
Anma programı Uğur Mumcu heykeline karanfil bırakılması ardından çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Programa CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Belediye Başkan Yardımcısı Önder Serdar Öztürk, CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, CHP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, Kadın Kolları Başkanı Necla Topal, CHP’liler, STK temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Başa dön tuşu