ATMACA GÜDÜMLÜ FÜZESİ TAM İSABET…

Son testte ilk kez bir gemi hedefine karşı Sinop’ta TCG Kınalıada korvetinden yapılan atış sonrası hedefi tam isabet vuran milli gururumuz Atmaca, atış talimatını veren Akar ve kuvvet komutanlarına büyük sevinç yaşattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Roketsan mühendisleri tarafından geliştirilen Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi Atmaca’nın test atışı için Sinop‘a geldi. Sabah saatlerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne ait jet ile Sinop Havalimanına gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu , İl Emniyet Müdürü Cahit Şahin ve askeri erkan tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından valilik şeref defterini imzalayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, havalimanından ayrılarak test atış alanına geçti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi Atmaca’nın test atışının gerçekleştirilmesinin ardından akşam saatlerinde Vali Erol Karaömeroğlu tarafından Sinop Havalimanından yolcu edildi.

GENEL KURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARI’DA SİNOP’TAYDI
Atmaca’nın test atışı için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Donanma Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem’de bir başka uçakta Sinop Havalimanına geldi. Komutanlar yine Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu tarafından karşılandı. 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Roketsan tarafından geliştirilen “Atmaca” güdümlü füzesinin su üstü hedefine yapacağı test atışını takip etmek üzere Sinop’a gitti. Sinop Havalimanı’nda Vali Erol Karaömeroğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, buradan limana hareket etti. Atışın yapılacağı millî gemi TCG Kınalıada korvetinde Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu tarafından karşılanan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi’ne faaliyete ilişkin brifing verildi.

Atış talimatı Bakan Akar’dan
Brifingin ardından geminin Savaş Harekât Merkezi’ne geçen Bakan Akar ve Komutanlar buradan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının “son derece özel ve anlamlı” atışını takip etti. Atış öncesinde gerekli önlemlerin alındığı, atışın belirlenmiş sahada yapıldığı, saha emniyetinin tamamen sağlandığı belirtildi. Atış senaryosu kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca hurdaya ayrılan bir gemi hedeflendi. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatının ardından TCG Kınalıada’dan yapılan atışla söz konusu gemi tam isabetle vuruldu. Bölgedeki iki F-16 ve keşif uçağından aktarılan görüntülerle atışın her anı harekât merkezinden anlık takip edildi. Füzenin tam isabetle hedefle buluştuğu an Savaş Harekât Merkezi’nde büyük coşkuyla karşılandı. Başarılı atışın ardından telsizle personele hitap eden Bakan Akar, “Sizleri kutluyorum. Bundan sonra da aynı şiddet ve tempoda çalışmaya devam ederek inşallah daha nice başarıları yaşayacağız.” dedi.
Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca Güdümlü Füzesi, 220 kilometre menzili ve gelişmiş güdüm sistemi ile dikkat çekiyor. Güdümlü füze sabit ve hareketli su üstü hedeflerine yönelik kullanılabiliyor.

Başa dön tuşu