CHP GEMİSİ LİMAN LİMAN GİDİYOR!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile başlatılan proje kapsamında görevlendirilen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Artvin Hopa’dan başlayıp Hatay Samandağ’a kadar 28 ili kapsayan ve 55 gün sürecek olan balıkçıların sorunları ve çözüm önerilerini araştırarak raporlaştıracak. Başlatılan proje kapsamında Gerze ve Sinop’a gelen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’i Sinoplular ve balıkçılar Sinop Limanında büyük bir coşku ile karşıladı.

CHP’nin iktidara geldiğinde Türkiye’nin ihtiyacı olan Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nı kurmak için çalışmalara başladıklarını belirten CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz; Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde balıkçıların sorunları hep göz ardı edildi, gündeme getirilmedi. CHP bu durumu dile getirmek, balıkçıların sorunlarını yerinde dinlemek, onların çözüm önerilerin göz önünde bulundurmak, sorunlarına çare bulmak ve iktidara geldiklerinde Denizcilik Bakanlığı kurmak amacıyla bir proje başlattı” dedi.

Denizlerin ve kıyıların durumunu tespit etmek ve balıkçıların sorunlarını dinlemek amacıyla yola çıkan gemi Gerze’deydi. Gerze’de balıkçılar ile bir araya gelen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve beraberindeki heyet, iskelede balıkçıların sorunlarını dinledi, çözüm önerileri noktasında istişarelerde bulundu.
Türkiye’de Denizcilik Bakanlığı’nın artık bir gereksinim olduğunu söyleyen Karadeniz, balıkçılık sektörünü ayağa kaldırmak için Hopa’dan Samandağ’a kadar 28 ilin limanını gezeceklerini ve balıkçıların sorunlarını rapor edeceklerini belirtti.
Karadeniz, 1 Temmuz’da başladıkları ziyaretler kapsamında 6’ıncı il olan Sinop’ta olduklarını kaydederek, balıkçıların sorunlarını dinleyeceklerini söyledi.

Karadeniz, “memleketimizde olduğumuz için daha da mutluyuz, Sinop durağımız olarak önce Gerzeli balıkçılarımızla buluştuk. Ziyaretlerimize, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun start vermesiyle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında Samsun’dan başladık daha sonra Hopa’ya geçtik. Asıl amacımız Hopa’dan Samandağ’a kadar 28 ilimizin limanına ulaşıp balıkçılarımız ve sektörün tüm sorunlarını rapora dönüştürmek şimdi de Sinop’tayız, ilk olarak da Gerze’ye uğradık. Memleket bir başka oluyor tabii. Geçtiğimiz limanlarda bizi çok güzel karşıladılar, rapor tutmamıza yardımcı oldular, her türlü desteği verdiler, balıkçılarımızın da desteğiyle çalışmamız inanılmaz bir projeye dönüştü, günden güne de büyüyor. Sinop’tan sonra Kastamonu, Zonguldak, Bartın illerimizle devam edeceğiz ve bayramda çalışmamıza ara vereceğiz” diye konuştu.
Balıkçıların hiç dinlenmediğini, bu yüzden de dertlerin günden güne büyüdüğünü söyleyen Karadeniz, “balıkçılarımız çok dertli; balıkçılarımızı dinleyen, dokunan olmamış. Balıkçılarımız kendi imkânları ile problemlerinin görülmesi için çok çaba sarf etmişler. Artık Türkiye’de balıkçılık neredeyse bitmek üzere. Balıkçılığımızı sürdürülebilir hale getirmek istiyorsak şimdiden önlemlerimizi almak zorundayız, balıkçılarımıza destek olmak zorundayız. Gittiğimiz her yerde varsa üniversite, tarım il müdürlükleri, liman başkanlıkları, fabrikalar ile balıkçımıza muhakkak uğruyoruz. Balıkçılarımızın problemlerini rapor etmek için yaptığımız çalışma ortak bir projeye dönüştü. Herkes görüşünü bildiriyor, 55 günlük bir proje sonunda balıkçılarımızın sorunlarını Samandağ’da büyük bir rapora dönüştüreceğiz. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde en büyük hedefimiz Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kurulması. Genel Başkanımızda bununla ilgili her yerde açıklama yapıyor. Ülkemizde bütün balıkçıların yıllardan beri ortak isteği, bu ülkede Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığının kurulması, denizlerimize sahip çıkılması, inşallah bunu başaracağız. Yakın bir tarihte bunun nasıl ses getirdiğini bütün memleketimiz görecek” diye konuştu.

Gerzeli balıkçılar adına konuşan Gerze Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Gültekin Olgunsoy, balıkçıların ortak problemlerinin olduğu bir raporu Karadeniz’e sundu. Olgunsoy, “bölgemizde misina ağının kesinlikle yasaklanması gerek. Denizin yemi olan çaça balığı avcılığının 1 Şubat – 1 Mayıs arasında yapılmasını; gırgır ve orta sınıf teknelerini için kota getirilmesini istiyoruz. Sahiller trole kapalı olduğu halde trolcüler devletteki boşluktan yararlanıp bizim ekmeğimizi, emeğimizi çalıyorlar. Kafes balıkçılığı ile ilgili de kafeslerin biraz daha açığa alınmasını istiyoruz. Şu an zaten levrek olayını tamamen kapatmışlar; 6 ay avlanıp denizi nadasa bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Başa dön tuşu