CHP’lİ MECLİS ÜYELRİ İSRAİL’İ KINADI

CHP Meclis Üyeleri, İsrail’in Mescid-i Aksa’da masum Filistin halkına yönelik yaptığı katliamları kınadı
Gerze Belediyesi’nin her ay düzenli olarak yaptığı meclis toplantısında Filistin konusunu ek gündeme aldıran CHP’li Meclis Üyeleri, Filistin’de öldürülen masum halka yapılanların kabul edilemez olduğunu belirterek, bu konuda kınama mesajı yayınladı.

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Birol Sazak, CHP Grubu adına söz alarak okuduğu olduğu kınama bildirisinde, “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlatmış olduğu çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze ’ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır.

Olaylar sonucunda yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçluların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir.

Bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemesinin ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkese sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. Gerze ilçesi Millet İttifakı ve CHP’li Meclis Üyeleri olarak İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz” dedi.

Başa dön tuşu