Teknokent Kurulması İçin İlk İmzalar Atıldı

Geçtiğimiz aylarda Sinop’u ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN ile yaptığı görüşmede, Üniversitemiz öncülüğünde Sinop’a Teknokent kurulmasını için destek sözü vermişti.

Bakanı destek sözü sonrası Sinop’a Teknokent kazandırmak için çalışmalarına yoğunluk veren Üniversitemiz, paydaşlarıyla ‘Kurucu Heyet Protokolü’ imzalayarak ilk önemli adımı attı.
Valilik Toplantı Odası’nda düzenlenen Sinop Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Protokolü İmza Törenine; Sinop Valisi Erol KARAÖMEROĞLU, Rektör Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Belediye Başkan V. Sayın Hüseyin MİNOĞLU, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Salim AKBAŞ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ ve Üniversite Teknoloji Taransfer Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Samet ERDEM katıldı.

İmzalanan protokol ile Üniversitemiz bünyesinde kurulması hedeflenen Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Başkanı olarak Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Nihat DALGIN yetkili kılınırken, “Başvuru Dosyası’’nın hazırlanma süreci için Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ görevlendirildi.

Bu kapsamda, Teknokentin kurulması için gerekli tüm çalışmaların en kısa sürede tamamlanarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na müracaat edilmesi hedefleniyor. mTeknokent Yerel ve Bölgesel Ekonomiye Önemli Katkılar Sunacak Teknokent’in kurulması ile birlikte tüm sanayi kuruluşları ve araştırmacılar devletin Ar-Ge için ayırmış olduğu kaynak ve imkânlarından Üniversitemiz aracılığıyla rahatlıkla faydalanabilecek. Teknokent, yerel ve bölgesel ekonominin gelişmesine de önemli katkılar sağlayacak.

Sinop Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Protokolü; Sinop Valisi Erol KARAÖMEROĞLU, Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Belediye
Başkan V. Hüseyin MİNOĞLU ve Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
Salim AKBAŞ tarafından imza altına alındı.

Başa dön tuşu