TÜRKİYE TAM KAPANIYOR!

81 İL VALİLİĞİNE TAM KAPANMA TEDBİRLERİ GENELGESİ GÖNDERİLDİ

cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından ülke genelinde tam kapanma kararı alındığını açıkladı. İki haftalık kısmi kapanmanın devam edip etmeyeceği ya da tam kapanmaya çevrilip çevrilmeyeceği konusu görüşüldü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar tam kapanma kararı uygulanacak” dedi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüse (covid-19) karşı mücadele kapsamında 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan koronavirüse (covid-19) karşı mücadele kapsamında alınan ek tedbirler “29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.”
“Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.”
“Şehirler arası seyahatler izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.”
“Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir.”
“Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerlerine ara verilecektir. Yeme içme yerlerinde paket servislere ara verilecek, şartları uyan yerler bu hizmete devam edecektir.”

Tüm Türkiye de artan covid 19 vakaları sonrası tüm Türkiye tam kapanmaya geçerken il ve ilçelerde de mülki amirler vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Durağan Kaymakamlığı da resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada vatandaşları uyardı;

GENELGE HÜKÜMLERİNİ SUİSTİMAL ETMEYİN, YÜRÜME MESAFESİNİ GEÇMEYİN…

Durağan Kaymakamlığı sosyal medya hesabından yaptığı uyarılarla kapanma döneminde vatandaşların uyması gereken kuralları hatırlatarak; “ Bayram sonrasına İlçe olarak rahat ve vaka sayımız en düşük seviyede girmek niyetindeyiz” dedi.
Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada; “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen tam kapanma tedbirlerİ doğrultusunda Bayram sonrasına İlçe olarak rahat ve vaka sayımız en düşük seviyede girmek niyetindeyiz. Bizlerin çalışmaları sizlerin de fedakarlıkları sayesinde bu süreci başarıyla tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Genelge hükümleri yayınlamış ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Ancak aşağıdaki bazı hususları özellikle paylaşmakta fayda görüyoruz;
– Muafiyeti olanların sadece o işleriyle ilgili güzergah kontrolü yapılacaktır. Haricinde bir bölgede görünenkişilerin, Genelge hükümlerini ihlal ettikleri yönünde işlem yapılacaktır. Bu durum yürüme mesafesinde gidilmesi gereken market vb. alışverişler için de kontrol edilecektir. Vatandaşlarımızdan ricamız, Genelge hükümlerini suistimal etmemeleri ve sonrasında bir mağduriyet yaşamamalarıdır.
– Dönüşümlü çalışacak olan kamu görevlilerine form düzenlenecek olup; sadece kurum amirleri ve uygun görülen kamu personeli hizmetleri yürüteceklerdir. Görevli olmayan personelin evden çıkması da ihlal anlamına gelmektedir. Cadde ve sokaklarımızda bunun kontrolü de yapılacaktır.
– Muafiyet kapsamıyla ilgili soruları ve kafa karışıklığı olan esnaflarımız İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlığımızla irtibata geçebilirler. Ayrıca pazar yerimiz (yarın da dahil olmak üzere) kapalı olacaktır. Tam kapanma sürecimizde asıl amaç kalabalıkların oluşmasının önlenmesi olduğu için pazarımız kurulmayacaktır. Son olarak Ramazan davulcularımızın da evlere ve diğer ortamlara girerek bahşiş vb. adlarla para toplamaları yasaktır. Davulcularımızın bu şekilde, binlerce vatandaşımızla temas ederek salgın konusunda olumsuz sonuçlar yaşayabilecekleri ve başkalarına da yaşatabilecekleri değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu şekilde bir iletişim ve temas yasaklanmıştır. Kolluk güçlerimiz gece denetimlerinde bu hususu da kontrol edeceklerdir. Kendilerinin kazançlarıyla ilgili konu ayrıca çözüme kavuşturulacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Başa dön tuşu