DURAĞAN’DA 25 TOPLAMDA 200 KİŞİ İSTİHDAM EDECEK

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği iş birliği çerçevesinde il ve ilçelerde 200 kişilik toplum yararına programlar açılacağı duyuruldu.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği işbirliği içerisinde Sinop ve ilçelerinde 200 kişilik Toplum Yararına Programlar açılacak. Durağan’a 25 kişi alınacak.
Başvuruların 19 Ağustos- 23 Ağustos 2022 tarihleri arasında iskur https://esube.iskur.gov.tr/ ve ALO 170 iletişim hattı üzerinden yapılacağı belirtilirken programların 1 Eylül 2022 tarihinde başlayacağı kaydedildi.


TOPLUM YARARINA PROGRAM


(TYP) NEDİR? Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlar olduğu belirtildi.

KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kuruma kayıtlı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç).
TYP’den bir kişi hayatı boyunca 27/09/2017 tarihinden sonraki yararlanmaları da dikkate alınarak en fazla 9 ay süreyle yararlanabiliyor.

Başa dön tuşu