İstanbul’da Sinoplu kız öğrenciler için yurt müjdesi

Sinop Dernekleri Federasyonu (SİNDEF) Genel Başkanı Hasan Dalkıran, Vitrinhaber Gazetesini ziyaret etti. Gazeteci Serhat Özşahin ile uzun süre sohbet eden Başkan Dalkıran, SİNDEF’in projelerinden bahsetti.

SİNDEF’in afet bölgesi Ayancık ilçesinde yapımını sürdürdüğü anaokulu binasının tamamlanmak üzere olduğunu hatırlatan Dalkıran, bundan sonraki öncelikli projelerinin Sinop’tan İstanbul’a eğitim için giden kız öğrencilere yönelik yurt binası ve kültür merkezi olduğunu diye getirdi.

YURT İÇİN 600 METREKARE BİR ARSA BAĞIŞLANDI
Dalkıran sözlerini şöyle sürdürdü, “Göreve geleli yaklaşık 3,5 yıl oldu. Bu süre içerisinde yaptığımız eserlerden bir tanesi de anaokulu oldu. Şimdi de İstanbul’da kız öğrenci yurdunu ve kültür merkezini yapacağız nasip olursa. Buradaki zaman planlamamızda anaokulundan sonraki süreçte 2023 yılında temelini atmayı hedefliyoruz. Onunla ilgili tüm çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bizim çok kıymetli bir ağabeyimiz var. Sinop’un gerçekten çok değerli bir işadamı Yaşar Aksoy ağabeyimiz.
Kız öğrenci yurdu ile ilgili de bundan 15 gün önce bir meclis toplantısı gerçekleştirdik. Meclis toplantısında 600 metrekare bir arsayı Yaşar amcamız bize tahsis edeceğini açıkladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bu arsayı kız öğrenci yurdu ve kültür merkezi yapmak adına kurumumuza bağışlıyor. Bununla beraber iki yıl içerisinde İstanbul’da artık köyden, kentimizden gelen evlatlarımıza sahip çıkmak için yurdumuzu yapacağız. Ve tüm milletimizin evlatlarına hep beraber İstanbul’da abileri olarak Sinop Dernekleri Federasyonu olarak birlikte sahip çıkacağız. Bunun için bu çalışmalarımızı şuan yapıyoruz ve projemizi 2023’ün ortaları olmadan hayata geçireceğiz inşallah.

İSTANBUL’DA SİNOP’UN ÜÇ KATI SİNOPLU VAR
Bizler ve hemşerilerimiz doğduğumuz topraklardan İstanbul ve Türkiye’nin dört bir yanına dağılmışız. Özellikle bunun en fazla göç alan iller bazında İstanbul göç aldı. Bugün Sinop’un nüfusu 220 bin civarında İstanbul’da yaşayan hemşerimizde 400 bin. Annesi Sinoplu olup babası farklı bir şehirden olan kardeşlerimiz, hemşerilerimize yani nüfusa baktığımız zaman bu da 600 binleri buluyor. İstanbul ciddi bir göç almış. Dolayısıyla biz orada dernekçilik adı altında kültürümüzü, tarihimizi aynı zamanda sanatımızı, örf ve adetlerimizi bunları yaşatıyoruz. Ama bunları kültür merkezimizi oluşturarak yapacağız. Sinop Dernekleri Federasyonu’nun çatısı altında bir kültür merkezini oluşturduğumuz zaman burada kardeşlerimizin, gençlerimizin hem spor aktivitelerini yapacağı bir komplekse sahip olacağız, hem de içesindeki kütüphanesiyle, restoranıyla hemşerilerimizin hizmet alabileceği bir mekanı kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız. Kültür merkezi binamızı ve Sinopluların birleşme, buluşma noktası yapacağız.

EN AZ 100 YATAKLI BİR YURT YAPACAĞIZ
Kültür merkezi binamızın içerisinde kız öğrenci yurdunu da aynı binada oluşturacağız. Hedefimizde kız öğrenci yurdunun en az 100 yataklı olması. Yani şu anki yapacağımız projenin ortalama 10-12 kat olmasını planlıyoruz. Buradaki hesaplarımıza göre 300 yatağın da üzerine çıkmış oluyor. İstanbul’da artık merdiven altı kiralar 3 bin TL’yi geçti ve ev bulunmuyor.
Bugün köylü yoğurtunu, sütünü, peynirini satacak evladını çocuğunu okutacak ve geçimini sağlayacak. Ama bugün yoğurtunu, sütünü, peynirini satarak İstanbul’da hiçbir evladını okutma şansı yok. Ama biz tabi ki İstanbul’daki hemşeriler, Sinop Dernekleri Federasyonu olarak bizim o evlatlarımıza sahip çıkmamız lazım”

Başa dön tuşu