VİLLAM YOK! SİNOP’U VE SİNOPLULARIN TÜMÜNÜ SEVİYORUM..

CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay’ ı TBMM’ deki makamında ziyaret eden gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker, Gazeteci Fatih Uysal (Gerze’ nin Sesi Gazetesi), Gazeteci Serhat Özşahin (Vitrin Haber) ve Gazeteci Ali Sezer (Boyabat Sesi Gazetesi),Altay’ la Sinop ve Türkiye gündemi üzerine röportaj gerçekleştirdi.
Sinop’ un en büyük sorunlarından birinin köy yolları olduğunu söyleyen CHP Grup Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, köy yollarının normal standartlarının çok altında olduğunu belirtti. Altay, “Cenab-ı Allah Sinop’ a her şeyi bol bol vermiş. Turizm, doğal güzellik, tarım, deniz, göl her şey var. Siyaset yapmak istemem ama Sinop’a olan ilgisizlik ve devletteki Sinop’a cimri bu tutumu beni hep üzmüştür.Ben 13 yıl Sinop Milletvekilliği yaptım; keşke 13 yıl Sinop’ ta muhalefet milletvekilliği yapacağıma 3 yıl iktidar milletvekilliği yapmak isterdim. Siyaset, biraz tuttuğunu koparma işidir, bazen iktidar olursunuz ama iktidar nimetlerine uzanamazsınız, kibarlık yaparsınız ya da sizi dinlemezler. 20 yıl önce bir hayalim vardı, o zaman sanırım 490 civarında köy yolu vardı ve 390 köy yolu bugünün şartlarına uygun değildi, standartların çok altındaydı. Sinop’ un köy yolu sorununu çözüp siyaseti bırakacağım demiştim. Sinop’ un bu sorunu, kangrendir. Merkezdekiler bu konuda belki rahat, bu konuda sıkıntı duymuyorlar ama Sinop’ ta köylerde yaşayan çokça vatandaşımızın böyle bir derdi var.
Geç olsun da güç olmasın demişler, Millet İttifakı iktidarında benim Sinop’ a yine sözüm olsun, köy yolu sorununu çözmeyi çok ama çok arzu ediyorum” diye konuştu.

KAFES
BALIKÇILIĞINA
ÜZÜLÜYORUM…
Sinop’ un zenginlikleri görülemiyor “Sinop Türkiye turizminin merkezi olabilecek bir kapasiteye sahip, Sinop’ un doğal güzellikleri, turizm potansiyeli, Türkiye’ de çok az vilayetimizde var. Turistler bazı yerlere deniz olduğu için, bazıları kayak yapmaya, bazıları damak lezzeti için, bazıları tarih görmeye gidiyor; işte bunların hepsi Sinop’ ta var. Bu zenginliği maalesef atıl bir vaziyette tutuyoruz, bunun üzüntüsünü yaşıyorum. Sinop’ luların kafes balıkçılığı konusunda daha duyarlı olması lazım”

“ Sinop’ ta yaygınlaşan kafes balıkçılığına üzüldüğünü ve doğru bulmadığını kaydeden Altay, ekolojik ve jeolojik olarak da denizlerimize, denizdeki canlılara ve deniz suyuna zarar verdiğini, Sinopluları bu konuda duyarlı olmaya davet ettiğini söyledi. Altay, “balık kafesleri Sinop’ a yapılabilecek büyük bir kötülüktür, Sinop’ a, Sinop’ un denizine, balık ve tür çeşitliliğine zarar verecek bir iştir. Sinop’ luların bu konuda daha duyarlı olması lazım. Bir başka mesele de, yeniden gündeme gelen ve 28’ inde de mahkemesi olan Nükleer Santral meselesi. Sinop Milletvekili olduğum ilk zamanlardaki kuşku ve kaygımı şimdi de duyuyorum. Aradan 20 yıl geçti ve teknolojide büyük değişiklikler yapıldı ama bizim eski tip bir teknolojiyle, atık sorununu çözmede nükleer santral konusunda Sinop’ un seçilmiş olmasını, Sinop’ taki nüfus yoğunluğunun düşüklüğüne ve kuzeyde olması nedeniyle olası bir kazada etki alanını azaltmak olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla Sinop’ un bu yönüyle riske atıldığını üzülerek söylüyorum. ÇED raporu, bu tesisle ilgili olumsuz bir rapor yani tesisin kurulmasına uygun görüş belirtmeyen, bir sürü olumsuzluk barındıran bir rapor. Bunu kimse yerli enerji diye anlamasın, dışardan işlenmiş uranyum almaya mecbur olacağımız bir durum. Böyle olunca bizim kendi güneşimiz, akarsularımız, rüzgârımız varken elin yabancısı bizim topraklarımıza santral kuracak, ham maddeyi ülkesinden getirecek, burada imalatını yapacak bize çok pahalı bir şekilde satacak ve pisliğini biz çekeceğiz, atığı bizim sorunumuz olacak. Biz yapılan iyi şeyleri hep destekledik, bu şekliyle Nükleer Santrale karşıysak bu gelecek kuşaklara olan borcumuzun bir gereğidir ” ifadelerini kullandı.
Sinop Meydan projesiyle ilgili olarak, “ben ilerde Sinop’ un önünün açık olduğunu düşünüyorum. Sinop Meydan Projesini olumlu buluyorum. Sinop’ un önünü açacak, tarihi kale surlarını öne çıkaracak ve Türkiye’ de nüfusuna oranla en büyük meydana sahip bir il olacak. Sinop’ ta açılan meydanla ilgili tartışmayı biliyorum. Sinop’ luları denizle buluşturuyoruz ama bunun sonunda oraya yeniden bir bina yaparak kapatmayı asla doğru bulmam. Bu Sinop’ta buraya yakın aşağıda küçük bir mescit var. Böyle bir ihtiyaç var büyük bir camiye ama Ada mahallesinin ihtiyacı var. Sinop’a kim cami yaparsa Allah razı olsun. Ama diyorum, ihtiyaç neredeyse oraya yapmamız lazım ve şuanda Ada mahallesinde olabilir. Sizler de iyi bilirsiniz. Bir camiye ihtiyaç var bende bu konuda kişisel olarak maddi katkı dahil destek her türlü hazırım ama hazır Sinop’un önünü açmışken denizle Sinopluyu buluşturmuş iken denizle Sinoplu arasındaki o kara duvarı kara perdeyi kaldırmış iken tekrar kapatmaya ne gerekçeyle olursa olsun karşıyım”

‘20 YILLIK VEKİLİM BIRAKIN OLSUN AMA İNANIN YOK… HUKUK ÖNÜNDE
HESAPLAŞACAĞIZ’
Hakkında ulusal basında yapılan Zeytinlik Arazisine Villa Yaptırdığı Haberlerine ilk kez Sinoplu gazetecilere konuştu. Hakkında çıkan, İzmir’in Karaburun ilçesi Mordoğan Mahallesinde tarım alanına villa yaptırdığı iddia edilen haberlere de yanıt veren Altay, “20 yıldır milletvekiliyim ama ne İzmir’ de ne de İstanbul’ da ne şurada ne burada bir yazlığım yok. Bir Sinoplu hemşerimizin yeridir. Dr. Sabriye Demirci Bende Sabriye’ yi ziyarete gittim. Seyahate gitmişken, Sabriye’nin zeytin 10 dönüm bir yer orası, oraya da bir beni getirdi gezdirme amaçlı durum bundan ibaret. 20 yıldır milletvekiliyim ama herkesin bilmesini isterim ki; ne izmir’de, ne istanbul’da ne şurada ne burada bir yazlığım yok. O gazete ile ilgili de gerekli tekzipleri de yolladık dava da açıyoruz. Engin Altay partisinin de Sinop’ un da yüzünü yere düşürecek bir işin içinde olmadı, bundan sonra da olmayacak” diye konuştu.

SİNOPLULARIN
TÜMÜNÜ SEVEN BİR İNSANIM!
Altay; “CHP böyle dinsiz bir parti falan değil kardeşim başı açık da bizim, başı kapalı da bizim,camiye giden de bizim cemevine giden de bizim, kiliseye giden de bizim, havra ya giden de bizim. 84 milyon farklılıklarımızla birlikte çok güçlüyüz ve çok zenginiz. Meseleye böyle bakıyoruz. Durağan benim için annemin babamın şu anda yaşadığı Erfelek neyse Durağan da duranlar da öyledir. Ben Sinop’u bir bütün olarak hiç ayırmadan köy ayırmadan Sinopluların tümünü seven bir insanım” ifadelerine yer verdi.

CHP Grup Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Engin Altay'la Sinop ve Türkiye Gündemini konuştuk - YouTube
Başa dön tuşu