SEFERBERLİK

2016 Aralık ayının başlarında (5 Aralık 2016) OECD’nin Uluslararası Öğrenci Performansı Değerlendirme testi olan (PISA) 2015 raporu açıklandı.
Her üç yılda bir yapılan uluslararası eğitim değerlendirme testine 72 ülke ve ekonomik bölgeden, 15 yaşındaki 540 bin öğrenci katıldı. Sonuçlar ülkemiz adına önceki yıllarda olduğu gibi pek iç açıcı değil.
İsterseniz sizinle ülkemize dair birkaç veri paylaşalım. Türkiye’nin 72 ülke arasındaki sıralamaları şöyle:
Matematik : 49.
Türkçe (Okuma): 50.
Fen (Bilim) : 52.
Araştırma sonuçlarına göre Singapurlu öğrenciler matematik, bilim ve okumada en yüksek puanları alarak ülkeler arası sıralamada 1. Sıraya yerleşti.
Singapur’un yanı sıra Japonya, Estonya, Finlandiya, Kanada en başarılı diğer ülkeler olarak sıralandılar.
Türkiye ise aldığı puanlar ile genel ortalamada ancak 50. sırada yer alabildi. Üstelik 2003 yılından bu yana PISA sınavlarındaki yerinin çok da fazla değişmediği de görüldü.
Hal böyle olunca bu sonuçların da dikkate alınarak eğitime dair yeni bir paradigma geliştirmenin vaktinin geldiği hatta geçiyor olduğu bile söylenebilir.
Elbette PISA sınavları tek başına bir değerlendirme kriteri olamaz. Tabi ki her ülkenin kendine has özellikleri vardır. Ancak bütün bunlar, açıklanan sonuçları inkar etmemizi ya da görmezden gelmemizin haklı gerekçeleri olamaz. Bu konuda eğri oturup doğru konuşursak o zaman doğru sonuçlara ulaşabiliriz.
Zira eğitimde müfredat içerikleri, bunların nasıl sunulacağı, okul disiplini, öğretmen yetkisi, kitap okuma alışkanlığı, matematik ve yabancı dil öğretimi gibi birçok konu yeni bir perspektifle ele alınmayı beklemektedir.
Bunları söylerken eğitim yöneticilerine de haksızlık etmeyelim. Son yıllarda ayrılan bütçe miktarları ve fiziki iyileştirmeler noktasında ciddi çabalar ve iyileştirilmelerin olduğu muhakkak. Lakin zarfın yanında mazrufun da nitelikli hale getirilmesi elzemdir.
Nasıl ki yaşanılan menfur hadisattan dolayı milli seferberlik söz konusu ise eğitim ve kültür konularında da milli seferberlik şarttır. Aksi halde yukarıdakine benzer sonuçlarla karşılaşmamız bizler için sürpriz olmayacaktır.

NOT: Özellikle son haftalarda yaşanan ve yüreğimizi dağlayan menfur hadiselerden dolayı şehitlerimize Rabbimden rahmet, yaralılara acil şifalar ve vakur ailelerine de sabrı cemil niyaz ediyorum.

Başa dön tuşu