SORULAR

Milli Eğitim Bakanlığı bir süredir ilk ve ortaöğretim okulları için müfredat çalışması yapıyor. Yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla bu çalışma ile işlenen ders konularının hem hafifletilmesi hem de güncelleştirilmesi hedefleniyor.
Yine haber ve yorumlardan öğrendiğimize göre müfredat çalışmalarına halkın katılımı ve görüşlerini ifade etmesi de sağlandı. Ancak –her konuda olduğu gibi- yine kısır döngü tartışmalar olan evrim teorisi, İsmet İnönü, el yazısı gibi konular en çok tartışılan konular olmuş.
Müfredat eğitim sisteminin ana unsurudur. Gelecek nesillerin zihin ve ruh dünyalarını şekillendirir. İşte tam da bu noktada bir baba ve “mutfakta” biri olarak benim de cevabını aradığım bazı sorularım olacak.
1- Yeni müfredat uygulamaları, yıllardır bu ülke çocuk ve gençlerinin korkulu rüyası olan ve bir türlü başarılı olunamayan, PISA sınavlarında da yüzümüzü karartan Matematik dersini sevecek ve daha kolay anlayabilecekler mi?
2- Yeni müfredat uygulamaları, milli öğrenilmiş çaresizlik olan, okuduğu yıl sayısı kadar cümle kuramayan (bendeniz dahil) İngilizce dersini, bir gencin 15 sene sonra yurt dışına çıktığında derdini anlatabilecek kadar öğrenmesini sağlayacak mı?
3- Yeni müfredat uygulamaları kapsamında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sadece bir “kültür” dersi olarak mı okutulacak; yoksa ahlak konusunda öğrencilerde yakın zamanda ete kemiğe bürünmüş bir hal görebilecek miyiz?
4- Yeni müfredat uygulamaları, Türkçe dersi ile öğrencileri daha çok okuma ve yazmaya teşvik ederek, “okulun yaşı olur ama okumanın yaşı olmaz” düsturunu ve alışkanlığını öğrencilere kazandırabilecek mi?
5- Yeni müfredat uygulamaları, telefon, bilgisayar, internet v.b iletişim vasıtalarının yanlış kullanıldığı takdirde geleceklerini ipotek altına aldığını öğrencilere “ikna” ederek anlatabilecek mi?
6- Son olarak yeni müfredat uygulamaları, gün geçtikçe irtifa kaybeden sevgi, saygı, edep, ahlak, vicdan, vefa, sorumluluk, hoşgörü, insanın değeri gibi ruhumuzu besleyen ve yaratılışımızın ana gerekçesi olan hususlarda bir şuurlanma sağlayabilecek mi?
Bu sorular ile birlikte, hazırlık çalışmaları yapılan yeni müfredatın tüm öğrencilerimize, eğitim camiasına ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.

Başa dön tuşu