SOS-YAL MEDYA

Hani derler ya reklamın iyisi kötüsü olmaz, reklam reklamdır. Bu açıdan içinde bulunduğumuz çağa adını veren internet ülkemizde bir kez daha gündem olmayı başardı. Ne ile? Elbette sosyal medya ile  Hiçbir makine veya teknolojik ürün “iyi” ya da “kötü” olmaz. Onun iyi ya da kötü olması kullananların niyetleri ve fiilleri ile ilgili bir durumdur. Nimet veya külfet olma durumu ancak sonuca bakarak değerlendirilebilir. Sosyal medya söz konusu olduğun-da külfet nimeti geçti galiba. Aslında bir nimet olan sosyal medya ne yazık ki kimileri tarafından kötüye kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım sadece son zamanlardaki aktüel meselelerle ilgili bir durum değildir. Aslın-da sosyal medya platformları Türkiye’de hizmete açıldığı günden itibaren bu alandaki sıkıntılar da oluşmaya başlamıştır.

Teknoloji kullanımında “nasıl” sorusuna doğru cevap veremediğimiz takdirde bu konularda başımızın çok ağrıyacağı da açıktır.

Yetişkin insanların sosyal medya üzerinden suç unsuru olan tahrik edici tutumları bir yana sanal/sosyal platformlar, çocuk ve gençler için de çok ciddi sorunlara zemin hazırlamaktadır.

Henüz çocuk denecek yaştakiler tarafından sosyal mecralarda yazılan-çizilen ve paylaşılanlar korkarım ki gelecekte pek çok insanın iş, aile ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyecek. İnanın bunları afaki söylemiyorum. 17 yıldır çocuk ve gençlerin problemleri ile yakından ilgilenen bir eğitimci olarak söylüyorum. Ayrıca gördüğüm ve duyduğum pek çok şeyi de bu sütunda paylaşamam!

Bu vesileyle sorumluluk bilinciyle anne babaları bir kez de bendeniz uyarmak isterim.

Sosyal mecralar çocuklarımızın geleceğini çalıyor. Fütursuzca yazılıp çizilenler ve paylaşılanlar çocuklarınızın geleceğini karartabilir. Lütfen uyanık olunuz. Eve on dakika geç gelen çocuğa elli tane soru soran bir anne babanın, çocuğun sanal ortamına dair bu kadar ilgisiz kalması düşündürücüdür.

Ayrıca bir insan ve vatandaş olarak söz, fiil, tutum ve davranışlarımızdan gerçek ortamda ne kadar sorumlu isek sanal ortamda da aynı sorumluluk geçerlidir. Yani bir davranış gerçek ha-yatta suçsa sanal dünyada da suçtur. Bunun da özellikle bilinmesi, çocuk ve gençlere anlatılması gerekir. Kendini bilen ve geleceğini düşünen hiçbir insan, adı sosyal medya olan bu mecraların geleceğini ipotek altına almasına izin veremez, vermemelidir…

Başa dön tuşu