15 TEMMUZ’UN YILDÖNÜMÜNDE DİKKAT ÇEKEN ATAMA

Her milletin toplumsal hafızasında önemli zamanlar, savaşlar, kahramanlar ve kahramanlıklar vardır. Milletimiz için bu destansı günlerden biri olan, 15 Temmuz 2016’da Türk Milleti’nin, FETÖ’nün hain darbe girişimine karşı verdiği mücadelenin beşinci yıl dönümü çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Bundan Beş yıl öncesini kısaca hatırlayalım. 15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 22.00 sularında Genelkurmay Başkanlığı’nda silah sesleri duyuldu ve bir helikopterden dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı. İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri bir grup asker tarafından geçişe kapatıldı. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 02.30’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalışan bölücü terör örgütü FETÖ mensubu 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı. Cumhurbaşkanının Türk Halkını darbe girişimine karşı durmaya çağırması ve Milletimizi meydanlara davet etmesi ile Türk Milleti tek yürek olarak o gece sokaklara çıkarak, kendi iradesini ipotek altına almaya kalkanlara karşı durdu ve bir kez daha tarihin akışını değiştirdi…
Saat 02:42’de Türk Milleti’nin iradesini temsil eden TBMM’ye atılan bomba nedeniyle bazı polis memurlarıyla meclis görevlileri yaralandı, Meclis kulisinin camları kırılırken, milletvekilleri de tek yürek olmuşlar ve Milletimizin iradesi dışında bir güç tanımadıklarını haykırıyorlardı. Türk Milleti de artık meydanlardaydı ve hain darbe girişimine karşı cesaretle direniyordu. Yaklaşık 22 saatte kontrol altına alınan ve Anadolu Ajansı’nın derlediği bilgilere göre, 15 Temmuz Cuma günü saat 22:00’da başlayan FETÖ’nün darbe girişimi, 16 Temmuz Cumartesi günü saat 20:02’de tamamen bertaraf edildi. Darbe teşebbüsüne karşı ülkemizin her köşesinde Türk Milleti tarafından gösterilen direniş ve kararlı duruş, “Millî İradenin Zaferi” olarak tarihteki yerini aldı.
251 vatandaşımızın şehit, binlerce insanımızın gazi olmasına neden olan ve Türk Milleti’nin iradesini yok etmek amaçlı gerçekleştirilen FETÖ’nün hain darbe girişimini lanetliyor, kahramanca mücadele veren tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, etkinlikler kapsamında ulusal kanallarda yayınlanan “ulusa sesleniş” konuşmasında “Bu alçaklığın hesabını, yakaladığımız, tespit ettiğimiz tüm hainlerden sorduk, sormaya devam edeceğiz. Ülkemize ve milletimize yapılan ihaneti unutmayacağız. Nesiller boyunca milletimizin her bir ferdi, bu eşi benzeri olmayan ihaneti hatırladıkça, istiklalimize ve istikbalimize daha sıkı sarılacaktır. Bu darbe girişimi, tarihimizdeki yerini bir ibret vesikası olarak almıştır” diyerek hainlere karşı mücadelenin sürdüğü mesajını verdi.
Bir yandan her fırsatta bu mücadelenin sürdürüldüğüne dair mesajlar güçlü bir şekilde verilirken diğer yandan hain girişimin yıl dönümünde 14 Temmuz 2021 tarihinde TRT yönetim kuruluna atanan isimler kamuoyunda tepki topladı. Geçmişte hain girişimin başı olan sözde hocaya methiyeler dizen, şerefli Türk Ordusu için ağza alınmayacak yakıştırmalarda bulunan, PKK ile mücadeleyi Türk- Kürt savaşı diye adlandıran, devletimiz için “seri katil” diyecek kadar kin ve nefret dolu olan sözde gazeteci Hilal Kaplan’ın TRT’nin yeni yönetim kuruluna atanması vicdanlarda karşılık bulamamıştır. Bu atama, başta 15 Temmuz ve PKK ile verilen mücadele de şehit olanlar olmak üzere tüm şehitlerimizin hatırasına sahip çıkamadığımızın adeta bir göstergesidir. Eğer bunun aksi bir durum söz konusu ise kamuoyuna bu kişinin TRT yönetimine atanmasına neden olan liyakatinin deklare edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Kamuoyu nezdinde karşılık bulmayan aylardır protestolara neden olan Boğaziçi Üniversitesi rektörünün aynı günlerde görevden alınarak yanlıştan dönüldüğü gibi milletin vergileri ve kullandığı elektrikten dolayı ödediği katkı payları ile yönetilen TRT’ye yapılan bu yanlış ve yanlı atamadan da dönüleceğini umut ediyorum.
Önümüzdeki hafta kutlayacağımız mübarek Kurban Bayramının başta Türk-İslam alemi olmak üzere tüm insanlığa sağlık ve huzur getirmesini niyaz ediyorum…

ERDEMİN PENCERESİ
Başa dön tuşu