BU GÜN; SORGULAMAYANLAR YARIN SORGULANACAK OLANLARDIR!

Bu gün oldukça kısa yazacağım..
Türkiye kapitalist sistemin kucağına ağır ağır kaynatılan suya atılan kurbağa misali hissetmeden, farkına varmadan bizi biz eden değerlerden uzaklaşarak adım adım bir sona yaklaşıyoruz..
Muhalefetin aylardır bağırdığı şehir hastanelerini Danimarkalı bir şirket satın almış durumda…
Türkiye de hasta garantili hastanelerin yapılmasına itiraz edilirken artık uluslararası bir ortak Türkiye de..
Rönesans İşletme Hizmetleri şirketi; Adana, Bursa, Elazığ, Yozgat ve İstanbul Başakşehir şehir hastanelerinin işletmesini Danimarkalı ISS şirketine sattı.
Ama olsun…
Bize kıskananlar var!…
AB’ne girmedik ama oradan garantili hastane satışına gelenler var..
Bu gün güçlüyüz yarın ne oluruz?
Parası olanların güçlü olduğu garip gurabanın feryadının para etmediği bir dönem gelirse o zaman ne olacak?
Dün yeşil kart vardı. Ondan memnun olmayan bu toplum bu gün eczanelere ödediği muayene parasına, artan ilaç katkı parasına şükreder hale gelmiş!!!
Tedavi olmada, doktorun zorunlu olarak yerli ve ucuz ilacı yazmak zorunda kaldığı gerçeğine rağmen şükrederek evine döner olmuş…
Cumhurbaşkanının her yaptığını doğru kabul eden ama sorgulamak istemeyen bir topluma sizin ne dediğinizin hiç bir anlam ve önemi yoktur. Çünkü onların gerçeği sorguda değil biat etmekte ve sorgusuz sualsiz kabullenmekten geçmektedir. Oysa Batı ile bizi ayıran en keskin çizgi batı dünyasında ve bilime önem veren devletlerde sorgulama yeteneğinin gelişmiş olmasıdır.
Batıda çocuklar önce kimsenin kendisinden daha büyük olmadığına ve gücünün sınırlarının olmadığına inandırılır. Hayal dünyası kendine güvenle başlar, sorgulama yeteneği ile şekil alır. Sorgu gerçeğe giden yol, akla çizilen sınır yaratıcının insana yüklediği akıl taneciklerinin ortaya çıkmasıdır. Düşünen her bireyin şekilcilikten önce adaleti, vicdanı ve doğaya karşı sorumlu olduğu gerçeğini kendine öğretir.
Ama bizim gibi gelişmekte olan ya da gelişemeyen ülkelerde sorgulama yeteneğinin zayıflaması iktidar sahiplerinin en öncelikli konusu haline gelir. Toplumların sorgulama yeteneğini kaybetmesi, yönetmek isteyenlerin ekmeğine sürülen yağ, korkuda reçetesi haline dönüşür. Bu gün faydalı olsa bile; Neden? Niçin? Yapılan işin geri dönüşü olur mu? Uzun vade de çocuklarımıza zararı olur mu? Demekten uzak toplum; iktidar-muhalefet söylemine kitlenmişse hukuk kaybetmiş, demokrasi şansını yitirmiş akıl tatile çıkmış demektir. İyi seyirler efendim…
Bu gün sorgulamayanlar, yarın sorgulanacak olanlardır!!!…

Başa dön tuşu