ÇORLU’DA CHP’Lİ, DURAĞAN’DA AKP’Lİ’

Değerli dostlar insan zor ve anlaşılması güç bir varlıktır. Düşünür ve düşündüğünü belirtebilecek bir zekaya sahiptir. Ama insanoğlu’nun en çok etkileyen konuşmalar ve bilgi olduğu kadar görsellik, gördüğüne inanma onun üzerinde yorum yapmak ise en kolay ve de en etkili yol olarak karşımıza çıkar. Geçtiğimiz hafta sonu CHP’li ÇORLU Belediye başkanı Ahmet SARIKURT’un Durağan ziyareti sonrası başlayan tartışmalar şahsıma ve yönetimeme yönelen sözler etkisiz eleman olduğumuz CHP’li belediye başkanına Ak Partililer ağırlıyor algısı ve görsel paylaşımlar karşısında inanın ben ve yönetimimde şok yaşayanlar arasında idim.
Öncelikle belirtmek isterim ki; 2014 yılından bu tarafa dönemin Çorlu Belediye başkanı Ünal Baysan ve sonrasında şu anki mevcut Belediye başkanı Ahmet SARIKURT’un insanımızın yoğun olarak yaşadığı %8’lik oy oranı ile etkili bir lobi kapısına sahip olan Durağan ve Sinopluların kenti Çorlu’nun CHP’li belediye başkanını zaman zaman Durağan’a davet etmiştik. Pandemi öncesinde geleceğini, belirtmiş ama pandemi dolayısı ile programlayamadığımız geziyi pandemi sonrası gerçekleştireceğini söyleyerek ilk fırsatta geleceğini beyan etmişti. Yasakların kısmen kalktığı bir dönemde Çorlu CHP’li belediye meclis üyesi Durağanlı Değer Kara’nın arayarak geleceklerini belirtmesi ile sevinmiştik. Gelişin kim ya da kimler tarafından organize edildiği tam anlaşılmamasına rağmen bizim davetimiz üzerine geldiğini düşündüğümüz SARKURT’u ağırlamak ilçemizde misafir etmek CHP ilçe başkanı ve yönetim olarak sevincimiz olmuştu. CHP Durağan ilçe Başkanlığının sadece ziyaret kapsamına alındığı, bunun dışında CHP olarak etkinliğimizin olmadığını gelişleri sonrası yaşanan süreç göstermiştir. Sonrasında daha çok Durağan AKP ilçe yönetiminde bulunan isimlerin kontrolünde izlenimi veren Tekirdağ AKP il yönetiminde bulunan bir iş adamının ilçeye kendi köyüne gelmesi başkanında o köye çıkması 3 günlük gezisinde de şahsi dostları ile buluşmak üzere bu gezinin yapıldığı izlenimi doğurmuştur. Sonrasında ise gerek yıllarca CHP’ne oy veren, üye olan AKP karşısında dimdik duran yönetimimde ve yanımda yer alan isimler sosyal medya paylaşımları sonrası SARIKURT CHP’li mi? AKP li mi? İlçe başkanı olarak neden yanında değilsiniz? AKP liler gezdiriyor. Bizim yönetimimiz başkanımız nerede? diyerek haklı bir tepki, ortaya koymuşlardır. SARIKURT Durağan’a bizim davetimiz üzerine değil MÜSİAD ve kendi şahsi dostlarının daveti üzerine gelmiş organizasyonda, planlamasında ne yönetimimiz ne de CHP olarak yer almışızdır. Yanında yer alan AKP Durağan ilçe teşkilatı ve MÜSİAD ekibi ile verilen resimler görüntüler tarafımızı da rahatsız etmiş, haklı tepkimiz CHP’li tüm yetkili merciilerle paylaşılmıştır. CHP ilçe başkanı olarak üyelerimin, partimin hak ve menfaatlerini koruma noktasında üzerimize düşen tüm sorumluklar yerine getirilmiştir. CHP’li üyelerimizin müsterih olmasını isterim.
Yaşanan süreç sonrasında üyelerimizden ve ittifak ortağı partililerden partimize gelen tepki haklı ve doğru bir tepkidir. Bu gün partileri var eden olgular üyeleri ve temsil eden kişi ya da kurumların davranışlarıdır..Makam sahibi insanların elbette ki şahsi dostlukları, ticari ortaklıkları karşıt görüşlülerde olsa olacaktır. Ama bu durum özellikle siyasi arenada temsil eden kişilerin gittiği ya da boy gösterdiği alanlarda sorumluklarını daha da arttırır.
CHP’li bir belediye başkanı Durağan’a geldiğinde köye çıkacak ya da insanlarla temas edecekse kiminle ya da hangi kuruluşla geldiğine bakmaksızın kendi siyasi kuruluşunu temsil edenlerin yanında bulunması siyasetin olmazsa olmaz kuralıdır. Ya da şahsi bir gezi olarak öne çıkıyorsa sınırlı ve çok fotoğraf karesi verilmeden insanların gelişini bile fark etmesine olanak tanımadan o bölgeden ayrılır. Çünkü siz şayet köye girdiğinizde ya da insanların siz gittikten sonra konuşacakları söyleyecekleri “BİZ GETİRDİK. AKP’NİN MİSAFİRİ OLARAK GELMİŞ. BİZİM MİSAFİRİMİZ’ sözlerine mensubu olduğunuz, seçildiğiniz partinin bu bölgedeki üyelerini ve ilçe başkanını muhatap ederseniz. Bu durum tepki doğurur, üstelik parçalanmayı, bölünmeyi arttırır. Çünkü siyaset ilkeli insanların işidir. %85 AKP oyu çıkmış, bir bölge de ÇORLU’DA CHP’Lİ DURAĞAN’DA AKP’Lİ’ olanlarla gelir, gezer ve onların ayak izlerini takip ederseniz yıllarca bu partiye gönül vermiş kendi ilkelerinden inandıklarından vazgeçmemiş , kıyı da köşe de kalmış ama duruşunu bozmamış kişileri de rencide edersiniz. Elbette ki karşı mahalleyle de temas kurulacak onlara da gidilecek ama onun programı kontrolü de oradaki teşkilat tarafından sağlanır. Bu gün buraya gelmeden önce kimlerle oturulacağı nerelere gidileceği teşkilatlar kanalı ile belirlenir. Durağan ve Boyabat’ta yaşanan durumla ilgili olarak CHP ilçe örgütlerinin bir dahli, bir programlaması ve bir bilgisi bulunmamaktadır. Bu durum ve yanında gezdirdiği AKP yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu da taşıdığı misyonun farkında olmadan yanındakilerin kimliği ile Çorlu da da, Durağan’da da, Boyabat’ ta da parası olan iş bitirir, biz her tarafta işimizi görürüz siyaseti garipler ve fakirler güder izleniminin verilmesi teşkilatların by pass edilmesi büyük bir hata olmuş, her iki ilçe teşkilatımızı da üzmüştür. Kısacası biz programlamadık, biz gelmesini bize güç katmasını istedik ama bize değil; AKP sahiplenmiş onlar getirmiş görüntüsü bizleri de yaralamıştır.
Velhasıl öve öve getirdik. Ama bize ve yönetime istemeden de olsa sövdüre sövdüre döndüler vesselam….
Umarım ve dilerim ki; bir basın açıklaması ile ya da bir özür ile geri gelir ve CHP’nin teşkilatlarının emrinde olduklarını bu düşünceye sahip olduklarını, yanıltıldıklarını zenginin parası puluna değil insanımıza hizmete talip olduklarını belirterek ilçemizde ve komşu ilçede oluşan hatalı düşünceleri görüşleri kaldırılmasını sağlar….
CHP’ne; dünde bu günde yarında bağlılıklarını sürdürecek olan üyelerimize bir vefa örneği göstermeleridir..
Çünkü; Onların davranışları arkasında bıraktığı izler özellikle Durağan da büyük bir yara oluşturmuş yönetimi ve üyelerimizi ziyadesi ile üzmüştür. İşte o nedenle bizi eleştiren hedef alanlar, CHP’ne laf söyleyerek, dedikodu üretenler bizleri itibarsızlaştırma çabası güdenler bu ziyaret ve program bizim dışımızda gelişmiş ve kimlerle nerede? ne zaman? Buluşacağı, oturacağı, kimlerle yanyana olacağı teşkilatlarımız tarafından belirlenmemiştir.
Bu nedenle siz bize değil; düne kadar bizi ‘PKK’LI, TERÖRİST, DİNSİZ VE HAİN ‘ cümleleri ile yaftalayanların hemşehrilerimizin yoğun olduğu, bir çok zengin iş adamımızın müteahhitlik yaptığı Çorlu belediye başkanın etrafında pervane olmasına, ağırlama merasimi düzenlemesine, CHP’li başkan olmasına rağmen söylenenlerin önemi olmadığına odaklanırsanız, asıl yalanın, asıl aldatmanın bunu her seçim döneminde vatandaşımıza anlatanların size nasıl yalan söylediklerini, nasıl değiştiklerini fark edeceksiniz. Bu durum Durağanlı olarak bize şunu göstermelidir; ön yargısız her partiye eşit mesafede durarak, dinleyerek ve seçmen olduğumuzu unutmadan, gelişime projeye ve siyasi partilerin vaatlerine bakarak oy vermemiz gerektiğini göstermiştir.
CHP bu ülkenin kurucu iradesi ve kucaklayıcı partisidir. Biz tüm insanımızı seviyoruz.. Ama kimseye kul, kimseye köle olmadan… Demokrasi saygıyı gerektirir, sözcükler ise insanın kişiliğini yansıtır..
Saygılarımla…

MUSTAFA EKER
Başa dön tuşu