DEVLET HEPİMİZİN, MAKAMLAR MİLLETİNDİR!

Bu gün biraz daha olsun umutlandım..
Geçtiğimiz hafta bu köşede yayınladığımız ‘ESNAFTA BİLSİN MİLLETTE’ başlıklı köşe yazımdan sonra Durağan’da AKP ilçe teşkilatının(!) Durağanlı sanayi esnafı ile bir araya gelmesi, görüşlerini sorması sevindiricidir.
Kooperatif yetkilisi kimdir? Kayyum mu atanmıştır? Bilinmese de birilerinin bir sivil toplum örgütü adına siyaset çatısı da olsa konuşması, sanayi esnafını bilgilendirmesi önemlidir. Sivil toplum örgütleri aslında siyasetten bağımsız kendi kararlarını veren kuruluşlardır. Ama ilçemizde bu yapı da özgür bağımsız sivil toplum örgütlerinin ortaya çıkmaması, kooperatiflerin kimi zaman siyaset, kimi zaman bürokrasi eli ile kurulmuş olması nedeni ile kontrolde onların elindedir.
Bu ilçede maalesef kooperatifçilik şahsi çıkarların hesapların her zaman kurbanı olmuştur. Bilgi sahibi olmadan, sadece günlük hesaplarla yapılan çalışmalar vardır. Türkiye de oldukça başarılı olan şeffaflığı ilke edinen ama aynı zamanda üretimi de teşvik eden çok sayıda kooperatif vardır. İlçemizde ise orman köylülerinin kurduğu kooperatifler dışında başarı ya odaklı sivil ve siyasetten uzak yapısı ile öne çıkan kooperatifçilik geliştirilememiştir.
Bu konuda hepimiz hatalıyız.
Siyasetin öyle ya da böyle etki alanına aldığı gerek AB, gerekse KUZKA kanallarını kullanarak zenginleşme ya da bir yerlere rant sağlama amaçlı kurulan kooperatifler ilçemizde toplumsal gelişmeye de yardımcı olamamışlardır. Umarım bundan sonra ki süreçte toplumsal kalkınmanın anahtarı olurlar… Ama görülen o ki; yine birileri kazanırken, birileri yer tutarken, birilerine yeni alanlar açılırken ilçe halkı da göç vermeye devam edecektir.
Çünkü ilçede asıl istenen düzenin bozulmaması, siyaseti kontrol eden güçlerin etki alanına giren yapıların bozulmaması, zenginin her alanda söz sahibi olması, tekerine çomak sokulmaması prensibi her zamankinden daha fazla göze çarpmaktadır.
Bir zamanlar bu halkın tepki gösterdiği ve oy verirken onun tavırlarına tepki duyarak oyunu şekillendirdiği bir TÜSİAD vardı. Şimdi ise iktidarın şekillendirdiği, siyasetçilerinin her alanda boy gösterdiği, ilçemizdeki zenginlerinse top yekün ilk kez iktidar cephesinde görev aldığı bir süreci hep birlikte yaşıyoruz.
Kısacası düne kadar gölgeleri ile yönettikleri Durağan da şu anda tüm güçleri ile iktidar sahibidirler.
Dün FETÖ güçlü iken yanyana duranlar, Gürcistan’da konaklayanlar, gölgelerini de alarak bu yapıdan uzaklaşsalar da, hakim karşısına çıkmasalar da, toplumun gözünde hala aklanmamışlardır.
Bir çok masumun ceza yediği, KHK’larla görevinden olduğu, ihbar ve telkinlerle soruşturma geçirdiği o süreçten sonra bu günde hala aynı yöntemlerle siyaseti de kendine kalkan edenler de bir gün bu halkın gazabına uğrayacaklardır.
Kaymakamın gözünde bu ilçede AKP dışından herhangi bir siyasi parti yoktur!!
İşte biz; AKP gençlik kollarından gelmesine rağmen ‘ben devletim’ diyen Davut DÜZGÜN gibi kaymakamı, Sinop yoluna düşerken tüm siyasi partilerin desteğini alan onlarla toplantı yapan ayrım yapmayan Turgay Hakan BİLGİLİ gibi kaymakamları özler olduk.
İktidar kanadında özellikle AKP’de ilçe başkanlığı değişikliği sonrası kendini mutlak güç zanneden ve değişmeyeceğini düşünen gelmiş geçmiş en kötü yönetim anlayışına sahip bir yönetim ortaya çıkmıştır.
Durağan halkı bu yönetimi zenginler kulübü olarak nitelendirmekte çok haklıdır! İlçe başkanı kendinden önceki ilçe başkanlarında var olan diğer siyasi partilere olan nezaketi bile göstermeyecek kadar güç sarhoşu olurken demokratik anlayışını da ortaya koymuştur. Bırakın Millet ittifakının partilerini, kendi ortakları olan 2023’de cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar aday gösterecek kadar AKP’li (!)olan Devlet BAHÇELİ’nin yani MHP’nin Durağan ilçe başkanını bile etkinliklere çağırmayacak kadar kendilerini Kaf dağında görmeye başlamışlardır. Yapılan hiç bir etkinliğe diğer siyasi partilere çağırmayacak kadar devlet anlayışından kopan kaymakamı, basına haber vermeyecek kadar kendini basın ilan eden yönetimi, AKP ilçe başkanı ile poz vermek için yarış eden anlayışı toplumun vicdanına havale ederken demokrasiyi yok sayan bu anlayıştakileri de bizlerin ve diğer siyasi partilerin yok saydığını bilmelerinde fayda görüyorum.
Devlet hepimizin, makamlar milletindir. Durağan da esnaf konuşuyor, milet yargılıyor ama kimsecikler duymuyor!!!…
Bu gün o makamları sadece AKP’ye hizmete sunanlar, yarın o makamlardan kalkıp milletin içine girebilecek yüzleri de olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + three =

Başa dön tuşu